انواع فرمولاسیون مهم سموم کشاورزی

این راهنما چیست؟

در زمان استفاده از سموم کشاورزی شاید علاماتی دو حرفی (حتی بیشتر) به نام فرمولاسیون بروی لیبل سم، توجه شمارا به خودش جلب کرده باشد، ما در این مطلب به صورت کامل و در حد توانمان بسیاری از این فرمولاسیون ها را جمع آوری و معنی آن ها را از سایت apvma.gov.au و همکاران برخی از عزیزان همچون سایت ویرگول جمع آوری کرده ایم، در صورتی که پیشنهاد یا انتقادی برای این بخش دارید با ما در ارتباط باشید، فایل جدول های فرمولاسیون در انتهای پست قابل دانلود برای اعضا می باشد.

فرمولاسیون کشاورزی, انواع فرمولاسیون سموم کشاورزی

فرمولاسیون سموم, به صور مختلف سم اطلاق می گردد فرمولاسیون مشخص می کند که یک سم چگونه باید بکار برده شود مثلاً اگر سمی به صورت گَرد باشد, فرمولاسیون نشان می دهد که برای استفاده از آن از دستگاه گرد پاش استفاده شود.

فرمولاسیون های خشک

گرد (Dust)

گرد معمولا به ذرات بسیار کوچکی که قطر آنها کمتر از ۳۰ میکرون است، اطلاق می شود. فرمولاسیون سموم به صورت گرد معمولا دارای ۰٫۵ تا ۱۰ درصد ماده مؤثر است و در موقع کاربرد در مزرعه با مقدار معینی از گردهای بی اثر   (Inert Dust)مانند گرد کائولینیت، دیاتومیت یا گرد تالک رقیق می شوند، اما گرد گوگرد استثنائا بدون رقیق شدن به مصرف می رسد. در رابطه با گردهای بی اثر، هنگامی که اندازه آنها کمتر از ۱۰ میکرون باشد،

باعث ایجاد خراش در کوتیکول حشرات شده و در نتیجه تبخیر آب بدن و نیز نفوذ عوامل بیماری زا مانند قارچها و باکتری ها را به داخل بدن حشره موجب می شوند. پودرهای مزبور جاذب رطوبت نیز هستند که این امر باعث تسریع در از دست رفتن آب بدن حشره می شود. بنابراین گردهای بی اثر نه تنها برای رقیق کردن گردهای سمی به کار می روند، بلکه به طریق فیزیکی باعث مرگ حشرات نیز می شوند،

مانند پودر کاربوراندم. دلیل نام گذاری آنها به گردهای بی اثر این است که اثر آنها بیولوژیک نبوده و صرفا به صورت فیزیکی می باشد. مشخصاتی که برای فرمولاسیون گردها در نظر گرفته شده این است که %۹۸ آن باید از الک ۱۵۰ میکرون عبور کند اما در برخی موارد بیش از %۵۰ ذرات گرد کمتر از ۱۰ میکرون قطر دارند یا ۹۰%ذرات دارای قطری کمتر از ۳ میکرون هستند. ذرات کوچک گرد ممکن است خطراتی را از طریق تنفس برای انسان به وجود آورند.

گردها باید در جای خشک نگهداری شوند، زیرا در هوای مرطوب متراکم و غیر قابل مصرف می شوند. در گردپاشی اگر مقدار ماده مؤثر کم باشد، برای هر هکتار ۲۰ تا ۵۰ کیلوگرم گرد مورد نیاز خواهد بود. در مناطقی که مشکل دسترسی به آب وجود دارد، گردها کاربرد قابل ملاحظه ای دارند. نکته حائز اهمیت اینکه به منظور جلوگیری از پدیده باد بردگی سموم با دریفت(Drift)، سرعت باد در هنگام گرد پاشی باید کمتر از چهار متر بر ثانیه باشد.

 

گرانول (Granule)

به منظور فائق آمدن بر مشکل باد بردگی سموم و نیز در استفاده از سموم بسیار خطرناک مانند آلدیکارب  (Aldicarb) که LD50 آن کمتر از یک میلی گرم بر کیلوگرم می باشد و نباید به صورت محلول پاشی به مصرف برسند، گرانول ها کاربرد قابل ملاحظه ای پیدا کرده اند. مصرف علف کش ها به صورت گرانول نیز امروزه در حال گسترش است. همچنین به منظور کنترل آفات خاکزی و نیز تقویت خاک می توان گرانول ها را با کودهای شیمیایی مخلوط کرده و به کار برد.

در تهیه گرانول های سم در یک حلال مناسب حل شده و ماده حامل به آن اضافه می شود. آزاد شدن ماده مؤثر گرانول ها در شرایط مختلف آب و هوایی مهم است، زیرا اگر باران شدیدی ببارد و اجازه انجام سمپاشی در زمان مقتضی را ندهد، در چنین شرایطی می توان از سموم گرانول استفاده کرد. نفوذ سم از فرمولاسیون گرانول به داخل گیاه در شرایط خشک ناچیز است، بنابراین فرمولاسیون گرانول برای مناطقی که آبیاری می شوند و رطوبت کافی وجود دارد،

بسیار مناسب است. از طرف دیگر در برخی مواقع رطوبت بسیار بالا باعث ایجاد گیاه سوزی توسط گرانولها میشود. گرانول ها بر اساس اندازه طبقه بندی می شوند. انواع درشت مناسب کاربرد در خاک  ۳ الی ۵ میلی متر و انواع ریز برای سمپاشی شاخ و برگ استفاده میشود. ۰٫۲۵ الی ۱٫۵ میلی تر حامل مورد استفاده ورمی کولیت ومونت موریلونیت هستند که رطوبت پذیری بیشتری دارند.

درصد ماده مؤثر در گرانول ها معمولا کمتر از ۱۵ می باشد. بدیهی است اگر اندازه گرانول ها کوچک باشد، تعداد آنها در واحد وزن زیاد شده و در نتیجه موقع پخش کردن گرانول ها روی زمین زراعی تعداد آنها در واحد سطح زیاد و به این ترتیب کارآیی آنها افزایش خواهد یافت.

 

 

تدخين شونده های خشک

فرمولاسیون هایی هستند که به صورت قرص عرضه شده و در معرض هوا، ماده با مواد سمی خود را به تدریج آزاد می کنند و فضای محیط مورد نظر را اشباع مینمایند. به عنوان مثال فسفید آلومینیوم همراه با کربنات آلومینیم به صورت قرص های کوچک، سخت و فشرده به نام فستوکسین) تهیه می شوند قرصهای مزبور در معرض رطوبت هوا به گاز فسفین PH3) ) هیدروکسید آلومینیم، آمونیاک و دی اکسید کربن تبدیل می گردند. استفاده از این قرص ها اغلب در انبارهای غلات حائز اهمیت است. تدخين شونده دیگر، متیل بروماید CH3Br) )است که در کپسول های تحت فشار نگهداری می گردد. این ترکیب به صورت خالص یا مخلوط با دو درصد کلروپیکرین تهیه می شود.

 

فرمولاسیون های مخصوص محلول پاشی

پودرهای قابل تعلیق یا پودرهای وتابل (Wetable poweder)

این فرمولاسیون ها که گاهی پودرهای قابل پخش یا قابل سمپاشی نیز نامیده می شوند، حاوی ذرات بسیار نرم آفت کش و مواد سورفکتانت Surfectant)  ماده فعال کننده سطح که نقش آن کاهش دادن مقدار کشش سطحی است ) بوده که قادر هستند با آب مخلوط شده و سوسپانسیون پایداری را تشکیل دهند. پودرهای وتابل غالب دارای %۵۰ ماده مؤثر بوده اما گاهی با غلظت بیشتری نیز تهیه می شوند.

این فرمولاسیون از آنجایی که ماده خشک است، دوام آن بیشتر از امولسیون کننده هاست. مراحل تهیه آن به این ترتیب است که ابتدا سم تکنیکال را در ماده آلی حل کرده، مقداری ماده پخش کننده به آن اضافه کرده و سپس مقداری ماده همراه بی اثر مانند تالک و غیره به آن می افزایند و مجموعه فوق را حرارت می دهند تا خشک شود. در مرحله بعد آن را آسیاب و نرم می کنند.

بخش عمده ذرات در فرمولاسیون پودر وتابل دارای قطری کمتر از ۵ میکرون بوده و تمام ذرات باید از الک ۴۴ مش عبور کنند. بهتر است مقدار سورفکتانت به اندازه ای باشد که ضمن اینکه باعث پخش شدن ذرات سم روی سطح هدف می شود، در مقابل باران نیز به اندازه کافی مقاوم بوده و شسته نشود.

هنگام مخلوط کردن پودرهای وتابل با آب توصیه میشود که از همزن استفاده شود. با توجه به اینکه بسیاری از پودرهای وتابل سفید رنگ هستند، بنابراین باید از قرار دادن آنها در ظرفهای روباز و بدون پوشش در نزدیک ظروف مواد غذایی مانند شکر و آرد اجتناب کرد تا با هم اشتباه نشوند.

 

امولسیون شونده های غليظ (Emulsifiable Concentrate =EC)

در این نوع فرمولاسیون، ماده مؤثر سم که در آب نامحلول است، در یک حلال مناسب مانند گزیلن یا سیکلوهگزانون حل شده و به این ترتیب دو فاز جداگانه تشکیل می شود. در مرحله بعد یک ماده امولسیون کننده یا امولسیفایر(Emulcifier)  که یک نوع سورفکتانت است، به ترکیب فوق اضافه می شود.

قسمتی از مولکول امولسیفایر، هیدروفیل (آبدوست یا محلول در آب) و قسمت دیگر لیپوفیل (چربی دوست یا محلول در چربی) می باشد که به این ترتیب باعث میشود ترکیب فوق در آب به صورت گویچه های کروی شکل کوچک که معمولا قطر آنها کمتر از ۱۰ میکرون است، در آید و در سرتاسر آن پخش شده و به صورت یک فاز پیوسته در می آیند.

درصد ماده مؤثر در این فرمولاسیون معمولا کمتر از %۵۰ است. امولسیون ها امروزه در کشاورزی بیشترین مصرف را دارند و تنها اشکال آنها این است که دوام زیادی ندارند و نیز به دلیل دارا بودن حلال نفتی گاهی باعث ایجاد گیاه سوزی می شوند. تأثیر امولسیون ها به دلیل قطر ریزتر ذرات، بیشتر از پودرهای وتابل است.

امولسیون های معکوس (Invert Emulsions)

در این نوع فرمولاسیون، شکل امولسیون روغن در آب» به امولسیون «آب در روغن» تبدیل می شود. کاربرد این نوع فرمولاسیون ها به دلیل نیاز به وسایل و تجهیزات خاص و پیشرفته محدود است، زیرا بسیار غلیظ هستند. این نوع فرمولاسیون به دلیل گیاه سوزی روغن ها برای علف کشها مناسب است.

 

فرمولاسیون سموم به صورت ULV  (Ultra low volume)

در این نوع فرمولاسیون، روی ماده تکنیکال سم، عملیات خاصی انجام نمی گیرد بلکه ماده مؤثر سم در یک حلال مناسب از نظر غلظت یا ویسکوزیته پایین، عدم ایجاد گیاه سوزی و وزن مخصوص مناسب حل شده و آماده پخش در یک حجم فوق العاده کم (۱ تا ۲ لیتر در هکتار) می شود. فرمولاسیون U.L.V باید خاصیت حداقل تبخیر شدن را داشته باشد که روغن های گیاهی بخصوص روغن سویا در این رابطه کاربرد فراوانی دارد.

 

فرمولاسیون های دودزا

در این نوع فرمولاسیون ها، آفت کش با یک ماده اکسیدان و آتش زا مخلوط می شود که بر اثر سوختن، مقدار زیادی گاز سمی تولید می گردد. کاربرد عمده این نوع فرمولاسیون ها در مکانهای مسدود بخصوص انبارهاست. برای کنترل پشه در منازل و انگل های خارجی زنبور عسل در کندو نیز استفاده می شود.

 

فرمولاسیون های قابل حل در آب

به کار بردن سورفکتانت های مناسب، آفت کش های روغنی را قابل حل در آب می کند. هدف از تولید این قبيل فرمولاسیون ها این است که نفوذ سم را در ساقه و کوتیکول برگ افزایش دهند تا ماده مؤثر آن بتواند داخل گیاه جابه جا شود.

 

نوارهای سمی (Poisons taps)

به منظور کاربرد سموم به طور موضعی و روی تنه درختان، از نوارهای حاوی سم استفاده میشود. همچنین از نوارهای آغشته به روغن گریس نیز برای به دام انداختن حشراتی که از تنه درختان بالا می روند، استفاده می شود. مثال های بارز این نوع فرمولاسیون عبارتند از: Apistan که علیه کنه واروآ ، پارازیت زنبور عسل به کار می رود، نوار شلتوکس متشکل از یک سم و یک ماده جلب کننده است، نوار نگزالوت علیه آفات انباری کاربرد دارد و ماده مؤثر آن سم گامکسان  (Gamexan) است و نوارهای سمی آغشته به دیکلروس  (Dichlorvos) نیز وجود دارد که برعلیه حشرات خانگی به کار میروند.

 

اسپری ها (Spray)

اسپری ها جزء فرمولاسیون های نسبتا جدید هستند که قطر ذرات در آنها ۰٫۱ تا ۵۰ میکرون می باشد و مهم ترین ویژگی آنها سهولت کاربرد آنهاست. این فرمولاسیون دارای چهار جزء مختلف شامل ماده فعال، حلال آلی، گاز حامل و مواد معطر می باشد. گاز مورد استفاده در اسپری ها در گذشته از نوع کلروفلورومتان بود که به دلیل آسیب به لایه ازن، امروزه از گاز بوتان بی بو استفاده می شود. یک نوع از این فرمولاسیون آئروسل های خانگی است که در آن حشره کش در یک حلال حل شده و همراه یک گاز حامل مصرف می شود در این موارد از سموم کم خطر برای انسان مثل پیرتروئیدها استفاده می شود.

 

میکرو کپسول ها(Microcapsulated Materials)

جدیدترین فرمولاسیون ها، میکرو کپسول ها هستند که ماده سمی داخل یک ماده ژلاتینی (مانند پلی وینیل) تثبیت شده و ژلاتین مزبور در زمان های مختلفی پاره شده و ماده سمی به تدریج به بیرون راه می یابد. میزان رها شدن مواد سمی با ایجاد تغییر در ضخامت و ساختمان دیواره قابل تغییر است.

بنابراین در این نوع فرمولاسیون، سم برای مدت زمان طولانی در دسترس است، مقدار بسیار کمی از سم مصرف می گردد و نیز باعث عدم آلودگی محیط می شود. قطر میکروکپسول ها حدود ۵ تا ۱۵ میکرون است و در صورت تنفس، داخل بدن انسان باز نمی شوند.

فرومونها را به این طریق فرموله می کنند. با افزودن مواد چسبنده مانند ۴۰ Acronal می توان دوام میکروکپسول ها را که در آب به صورت سوسپانسیون هستند، بهبود بخشید. با توجه به اینکه در این نوع فرمولاسیون مواد سمی به تدریج آزاد می شوند، لذا این نوع فرمولاسیون به آزاد شونده تدریجی Slow Release Formulation) ) نیز موسوم است.

 

نام فارسی
نماد     نام انگلیسی نام فارسینمادنام انگلیسی
آیروسلAEAerosolمیکروامولسیونMeMicro Emulsion
ماده­ی موثرهAlActive ingredientمیکروگرانولMGMicro Granule
طعمهBBaitروغن قابل انتشارODOil Dispersion
طعمه به صورت دانهBBBlock baitامولسیون روغنیOECOil emulsion concentrate
سوسپانسیون کپسولیCSCapsule suspensionپودرPPowder
پودر (گرد)DDustخمیرPAPaste
مایع قابل انتشار در آبDCDispersible concentrateطعمه به صورت صفحهPBPlate Bait
گرانول / پودر قابل انتشار در آبDFDry Dlowableطعمه آماده مصرفRBReady bait
گرانول قابل پخش در آبDGDispersible Granuleکیسه قابل حل در آبSBWater soluble bag
پودر برای ضدعفونی خشک بذرDSPowder for dry seed treatmentسوسپانسیون(تعلیق)SCSuspension concentrate
پودر قابل گرد پاشیDPDustable powderگرانول قابل حل در آبSGWater Soluble Granule
مایع امولسیون شوندهECEmulsifiable concentrateمایع قابل حل در آبSLWater soluble liquid
امولسیون، آب در روغنEOEmulsion – water in oilقرصTBTablet
مایع قابل انتشار برای ضدعفونی بذرFSFlowable concentration for seed treatmentماده تکنیکالTCTechnical grade material
امولسیون برای ضدعفونی بذرESEmulsion for seed treatmentپودر قابل حل در آبSPWater soluble liquid
امولسیون روغن در آبEWEmulsion – Oil In waterپودر محلول برای ضدعفونی بذرSSSP for Seed treatment
گرانولGRGranuleمایع با حجم بسیار کمULUltra low volume (ULV) Liquid
گازGaGasحجم بسیار کمULVUltra-low volume
طعمه به صورت گرانولGBGranular Baitمکعب مومیWBWax block
گاز تحت فشارGSGas under pressureگرانول قابل پخش در آبWGWater dispersible Granule
مایعLLiquidپودر قابل ترشوندگیWPWeattable powder
مایع برای ضدعفونی بذرLSLiquid for seed treatmentپودر ترشونده برای ضدعفونی بذرWSWp for slurry treatment

 

 

 

 

کدنام انگلیسینام فارسیتوضیحات
TCTechnical Materialsماده تکنیکالاین ماده باید شامل ماده تاکتیکال مرتبط و عاری از مواد اصلاح کننده و مواد خارجی باشد به جز تثبیت کننده ها در صورت لزوم که میتوانند به آن اضافه شوند

 

کدنام انگلیسینام فارسیتوضیحات
TKTechnical Concentratesکنسانتره تاکتیکالاین ماده باید شامل ماده تاکتیکال مرتبط و عاری از مواد اصلاح کننده و مواد خارجی باشد به علاوه یک ماده رقیق کننده و یک تثبیت کننده (در صورت لزوم).

فرمول های جامد برای استفاده مستقیم

کدنام انگلیسینام فارسیتوضیحات
DPDustable powdersپودر قابل گرد پاشییک پودر مناسب برای گرد و غبار.
DSPowders for dry seed treatmentپودر برای ضدعفونی خشکیک پودر برای استفاده در حالت خشک و مستقیماً روی بذر.
DTTablets for direct applicationقرص برای استفاده مستقیمیک فرمول سازی به شکل قرص به طور جداگانه و مستقیم در زمینه و / یا بدنه آب، بدون تهیه محلول پاشش یا پراکندگی.
EGEmulsifiable granulesگرانول های قابل امولسیونفرمولاسیون گرانولی ، که ممکن است حاوی فرمولهای غیرقابل حل در آب باشد. به عنوان یک امولسیون روغن در آب از ترکیبات فعال پس ازپخش در آب استفاده می شود.
EPEmulsifiable powdersپودر امولسیونفرمولاسیون پودری ، که ممکن است حاوی فرمولهای غیرقابل حل در آب باشد. به عنوان یک امولسیون روغن در آب از ترکیبات فعال پس از پخش در آب استفاده می شود.
GRGranulesگرانولفرمولاسیون جامد که در محدوده اندازه دانه آماده استفاده است.
GWWater-soluble gelژل محلول در آبفرمولاسیون ژلاتینیزه به عنوان محلول آبی استفاده می شود.
SGWater-soluble granulesگرانولهای محلول در آبفرمولاسیون متشکل از گرانولهایی که باید بعنوان محلول واقعی ماده فعال پس از انحلال در آب استفاده شوند ، اما ممکن است حاوی مواد بی اثر نامحلول باشد.
SPWater-soluble powdersپودرهای محلول در آبفرمولاسیون پودری که به عنوان یک محلول واقعی از ترکیب فعال پس از انحلال در آب استفاده می شود ، اما ممکن است حاوی مواد بی اثر نامحلول باشد.
SS            Water-soluble powder for seed treatmentپودر محلول در آب برای تیمار بذرپودری که باید قبل از استفاده در تیماز بذر در آب حل شود.
ST            Water-soluble tabletsقرص های محلول در آبفرمولاسیون به شکل قرص هایی که بصورت جداگانه مورد استفاده قرار می گیرند ، برای تشکیل محلول ماده فعال پس از تجزیه در آب.
WGWater-dispersible granulesگرانولهای قابل حل در آبفرمولاسیون متشکل از گرانولهایی که باید پس از تجزیه و پراکندگی در آب استفاده شود.
WPWettable powdersپودرهای مرطوب شونده (وتابل)فرمولاسیون پودری که به عنوان سوسپانسیون پس از پراکندگی در آب استفاده می شود.
WSWater-dispersible powders for slurry seed treatmentپودر ترشونده برای ضدعفونی بذرپودری که قبل از استفاده به عنوان تیمار بر بذر ، با غلظت بالایی از آب پخش شود.
WTWater-dispersible tabletsقرص های قابل پخش در آبفرمولاسیون به شکل قرص هایی که بصورت جداگانه مورد استفاده قرار می گیرند ، تا پراکندگی ماده تشکیل دهنده فعال پس از تجزیه در آب تشکیل شود.

 

 

فرمولاسیون های مایع که به راحتی حل میشوند

کدنام انگلیسینام فارسیتوضیحات
LSSolutions for seed treatmentمایع برای ضدعفونی بذرمایع روشن تا کدری که به بذر بصورت مستقیم یا به عنوان محلول ماده موثره پس از رقیق شدن در آب اعمال می شود. مایع ممکن است حاوی فرمولهای محلول در آب نباشد.
OLOil-miscible liquidsمایعات قابل پخش در روغنفرمولاسیون مایعی یکدست به عنوان یک مایع همگن پس از رقیق شدن در یک مایع آلی استفاده می شود.
SL

 

Soluble concentratesکنسانتره محلولمایع شفاف و روشن به عنوان محلول ماده موثره پس از رقیق شدن در آب استفاده می شود. مایع ممکن است حاوی فرمولهای محلول در آب نباشد.
UL

 

Ultra-low-volume (ULV) liquidsمایعات بسیار کم حجم (ULV)یک مایع همگن آماده برای استفاده از طریق تجهیزات کم حجم ULV)).

فرمولاسیونهای مایع که به راحتی پخش میشوند

کدنام انگلیسینام فارسیتوضیحات
DCDispersible concentratesکنسانتره قابل پخشیک فرمول همگن مایع که بعد از رقیق شدن در آب به عنوان پراکندگی جامد استفاده می شود. (توجه: فرمولاسیون هایی وجود دارد که دارای مشخصات واسطه بین DC و EC است.)
ECEmulsifiable concentratesکنسانتره های قابل امولسیونفرمولاسیون مایع یکدست که به عنوان امولسیون پس از رقیق شدن در آب استفاده می شود.

فرمولاسیون های مایع امولسیون ها

کدنام انگلیسینام فارسیتوضیحات
ESEmulsions for seed treatmentامولسیون برای تیمار بذریک امولسیون پایدار برای کاربرد روی بذر ، مستقیم یا بعد از رقیق شدن.
EWEmulsions, oil-in-waterامولسیون روغن در آبیک فرمولاسیون مایع و ناهمگن متشکل از محلول آفت‌کش‌ها در یک مایع آلی به صورت جسمهای کوچک کروی در فاز آب پیوسته پراکنده می‌شود.
MEMicro-emulsionsمیکروامولسیونمایع روشن تا کدر ، حاوی روغن و آب ، که به طور مستقیم یا بعد از رقیق شدن در آب اعمال می شود ، هنگامی که ممکن است یک میکرو امولسیون رقیق شده یا یک امولسیون معمولی تشکیل دهد.

فرمولاسیون مایع سوسپانسیون ها

کدنام انگلیسینام فارسیتوضیحات
CSAqueous capsule suspensionsسوسپانسیون کپسول آبدارسوسپانسیون پایدار کپسول ها در یک مایع ، که معمولاً برای رقیق کردن با آب قبل از استفاده در نظر گرفته شده است.
FSSuspension concentrates for seed treatmentسوسپانسیون کنسانتره برای تیمار بذرسوسپانسیون پایدار برای کاربرد بذر ، مستقیم یا بعد از رقیق شدن.
ODOil-based suspension concentratesکنسانتره سوسپانسیونی مبتنی بر روغنیک سوسپانسیون کنستانتره پایدار از مواد موثره در مایعات غیرقابل اختلاط با آب ، که ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده فعال دیگر (حل شونده) محلول باشد ، که برای رقیق کردن با آب قبل از استفاده در نظر گرفته شده است.
SCAqueous suspension concentratesسوسپانسیون کنسانتره آبداریک سوسپانسیون پایدار از مواد موثره با آب به عنوان سیال، که برای رقیق کردن با آب قبل از استفاده در نظر گرفته شده است

 

 

 

فرمولاسیون مایع فرمول های دو خاصیته

کدنام انگلیسینام فارسیتوضیحات
SEAqueous suspo-emulsionsسوسپانسیون-امولسیون آبداریک فرمول ناهمگن مایع ، متشکل از پراکندگی پایدار مواد موثره در قالب ذرات جامد و گلوبولهای ریز در یک فاز آب مداوم.

فرمول تهیه شده از نظر کاربرد

کدنام انگلیسینام فارسیتوضیحات
MCMosquito coilsسیم پیچ پشهسیمپیچی که بدون ایجاد شعله می سوزاند (ذوب می شود) و ماده موثره را به عنوان بخار یا دود وارد جو محلی می کند.
MVVaporising matsتشک های بخارتشک ساخته شده از پالپ یا سایر مواد بی اثر مناسب و آغشته به ماده موثره. تشک برای استفاده در یک واحد گرمایشی طراحی شده است برای ایجاد تبخیر آهسته از ماده مؤثر.
LVLiquid vaporisersوپ مایعفرمولاسیون مایع در یک کارتریج یا بطری ، به گونه ای طراحی شده است که بتواند یک واحد گرمایشی مناسب داشته باشد ، که از آن فرمولاسیون از معرض یک فتیله گرم شده عبور می کند و به صورت تبخیر در هوای اطراف پخش شود.

 

آفتکش های میکروبی و باکتریایی

کدنام انگلیسینام فارسیتوضیحات
BTKBacterial larvicide technical concentratesکنسانتره تکنیکال لاروکش باکتریاییاین ماده باید از (جنس ، گونه ها ، زیرگونه ها و سویه باکتریها) به همراه محصولات فرعی مربوط به مسیر تولید تشکیل شده باشد و باید به شکل کنسانتره تکنیکال باشد ، عاری از ماده غیرمستقیم قابل رویت و مواد اصلاح کننده اضافه شده به جز تثبیت کننده ها (در صورت نیاز) مواد نگهدارنده و مواد جریان آزاد.
BWPBacterial larvicide wettable powdersپودرهای مرطوب شونده (وتابل) لارو کش باکتریاییاین ماده باید از مخلوط همگن (جنس ، گونه ها ، زیرگونه ها و سویه باکتری) به همراه پرکننده ها و سایر فرمول های لازم تشکیل شود. این باید به شکل پودر ریز (WP) برای پراکندگی در آب باشد. فرمولاسیون باید خشک ، روان و عاری از مواد فرعی و توده های سخت باشد.
BWGBacterial larvicide water-dispersible granulesگرانول قابل پخش در آب لاروکش باکتریاییاین ماده باید از مخلوط همگن (جنس ، گونه ها ، زیرگونه ها و سویه باکتری) به همراه پرکننده ها و سایر فرمول های لازم تشکیل شود. پس از تجزیه و پراکندگی در آب ، باید به صورت گرانول باشد (به WG) مراجعه کنید. فرمولاسیون باید خشک ، روان و عاری از مواد غیر قابل مشاهده و توده های سخت باشد.
BWTBacterial larvicide water-dispersible tabletsقرص های پخش شونده در آب لاروکش باکتریاییاین ماده باید از مخلوط همگن (جنس ، گونه ها ، زیرگونه ها و سویه باکتری) به همراه پرکننده ها و سایر فرمول های لازم تشکیل شود. باید به شکل قرص و قابل پراکندگی در آب باشد. این فرمول باید  بدون شکست و از ماده فرعی ساخته نشده باشد.
BSCBacterial larvicide suspension concentratesکنسانتره سوسپانسیون لاروکش باکتریاییاین ماده باید از یک سوسپانسیون معلق از ذرات ریز (جنس ، گونه ها ، زیرگونه ها و سویه باکتری) در یک فاز آبی به همراه فرمول های مناسب تشکیل شود. پس از هم زدن ، مواد باید یکدست و مناسب برای رقیق سازی بیشتر با آب باشند.

 

منبع

Formulation Types, Australian pesticides and veterinary medicines authority, Australian Government.

دانلود مخصوص کاربران عضو سایت است. برای نمایش لینک دانلود باید در سایت عضو شوید یا وارد حساب کاربری خود شوید !

دانشجوی رشته گیاه پزشکی ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان،

کانال تلگرام
مطالب دانلودی مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *