ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

آموزش ساخت هورمون ریشه زایی از برگ بید

آموزش ساخت هورمون ریشه زایی از برگ بید

با هورمونی که با این روش می سازید می توانید به راحتی ریشه زایی گیاه مورد نظر خود را افزایش دهید و عملکرد در خور و مناسب تری را در زمان کمتری به دست آورید .

مقدمه  – آب بید چیست ؟ 

آب بید از شاخه های درخت بید تهیه میشود. این شاخه های کوچک را در آب فروکنید و بگذارید مدتی بماند. سپس از آن به عنوان آب قلمه استفاده کنید و شاخه ای که میخواهید ریشه کند، در آن فرو ببرید. همچنین میتوانید با آن نهال، درخت یا درختچه های تازه خود را آب بدهید تا ریشه شان تقویت شود.

 

[alert type=”warning”]تصویر شاخص این نوشته مربوط به درخت بید نمی باشد، لطفا این موضوع را در نظر داشته باشید.[/alert]

 

طرز تهیه آب بید …

طرز تهیه آب بید کار ساده ایست. ابتدا حدود چند فنجان شاخه کوچک تازه افتاده بید را جمع کنید یا چند شاخه کوچک را انتخاب کرده و از درخت جدا کنید. این شاخه ها نباید بزرگتر از یک مداد (یا قطر بیشتر از 1.5 سانتیمتر) باشند. همه برگها را از شاخه جدا کنید و شاخه را به قطعات 3 تا 7 سانتیمتری ببرید. در واقع اگر اندازه قطعات کوتاهتر از این مقدار باشد (حدود 2.5 سانتیمتر) بهتر است چون هورمون اکسین بیشتری از آن به دست می آید. هورمون اکسین همان ماده ای است که رشد ریشه را تقویت میکند. قطعات شاخه بید را در ظرف نیم گالنی (1.9 لیتری) حاوی آب جوش بریزید و بگذارید به مدت 24 تا 48 ساعت بماند.

برای خارج کردن قطعات شاخه بید، از یک کفگیر یا آبکش استفاده کنید و یا آب را از صافی رد کنید و در ظرف دیگری بریزید. ظاهر آب بید باید شبیه چای کمرنگ باشد. این آب را داخل ظرف درب دار مانند شیشه مربا بریزید و محکم در آن را ببندید. قطعات بید را میتوانید دور بریزید یا آنها را به کمپوست اضافه کنید.

میتوانید آب بید را تا دو ماه فریز کنید اما اغلب بهتر است بلافاصله پس از تهیه از آن استفاده کنید تا بیشترین تاثیر را داشته باشد.

 

ریشه زایی گیاه در آب بید

این بخش از کار خیلی ساده است. هنگامی که آب بید آماده شد، گیاه بریده شده را که میخواهید ریشه بدهد، در این آب غوطه ور کنید و بگذارید یک شب بماند. پس از آن میتوانید گیاه را خارج کنید و در خاک بگذارید یا مستقیما آن را در باغچه بکارید (ترجیحا ابتدا آن را در محل سایه بکارید و سپس هنگامی که آماده شد آن را به جای مورد نظر انتقال دهید). همچنین میتوانید این آب را بر روی گلها، درختها و بوته هایی که تازه کاشته اید بریزید.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. حجت گفته؛
  14:42 2018/11/07

  سلام این عکس که مال گیاه رزماری هست که گذاشتید

  • سلام ممنون از حسن توجه شما دوست عزیز
   این تصویر برای تفهیم بیشتر گذاشته شده بود که در توضیحات قید خواهیم کرد

 2. نازنین گفته؛
  23:51 2019/12/24

  بهترین راه اینه کسی که گلخونه داره خودش محلول ریشه زایی درست کنه. IBA را از بازار بخره و با دوزهای مختلف محلول درست کنه. یک بار روی هر محصولی تست کنه دستش میاد کدام دوز از اکسین برای ریشه زایی اون گیاه موثره. بیخود پولتون را خرج محلول های ریشه زایی آماده و پودرهای ریشه زایی ایرانی نکنید. یک نمونه اش را ما خریدیم ۱۳۰۰۰۰ تومان اصلا موثر نبود. الان برای گلخانه خودم درست میکنم تازه متوجه شدم اون شرکت اشتباه میکرده. فکر جنس ایرانی را توی این زمینه از سرتون بیرون کنید. همین شرکت یک نمونه برامون ارسال کرده بود که تست کنیم. اون نمونه از حق نگذریم یکم موثر بود اما وقتی ازشون خرید کردیم کلاه گشادی سرمون گذاشتن. ما ۳۱ قوطی خریدیم که ۳۰۰۰۰ تومان هم تخفیف داد خیر سرش! تقریبا ۴۰۰۰۰۰۰ ملیون تومان خرید کردیم که به هیچ وجه موثر نبود همش کلاه برداری است. یا جنس خارجی بخرید یا خودتون درست کنید. آشغال خری نکنید.

 3. saeid گفته؛
  23:23 2019/12/28

  پودر تالک (از آرد یا پودر بچه هم میتوان استفاده نمود)
  اندازه گیری غلظتهای هورمون اکسین از نوع iba در غلظتهای زیر:
  0.2 0.4 0.6 0.8 1 1.2 1.4 1.6 درصد
  مخلوط کردن iba با تالک
  شما الان پودر ریشه زایی دارین!!!!
  میتوانید این محصول را به فروش برسانید و برای کلیه نهالستانهای کشور و گلخانه داران اطلاع رسانی کنید

 4. شرایط ریشهدهی با پودر ریشه زایی گفته؛
  22:12 2019/12/31

  پودر بچه میتونه یک بستر برای همراهی پودر ریشه زایی باشه. پودر ریشه زایی اسمش ایندول بوتریک اسید هست که بهش میگن iba
  این ترکیب ریشه دهی قلمه ها را افزایش میدهد. اما اگر به میزان زیاد استفاده شود آنها را خراب میکند و از بین میبرد چون از هورمون تهیه شده است.
  مقالاتی که روی ریشه زایی هستن اینطور نوشتن که میتونیم درصدی از پودر ریشه زایی (iba) را داخل پودر بچه استفاده کنیم. مثلا اگر خواستین مثلا ترکیب 0.2 و 0.4 و 0.6 و 0.8 و 1 و 1.2 گرم پودر ریشه زایی را داخل 100 گرم پودر بچه بریزید و حسابی مخلوط کنید و استفاده کنید.ترکیباتی 0.2 و 0.4 برای گیاهان با ساقه علفی مناسب هستن و ترکیبات 0.6 و 0.8 برای گیاهان نیمه علی مناست هستن و ترکیب 1 و 1.2 بای گیاهان با ساقه چوبی مناسب هست. بهتره که شرایط ریشه زنی هم فراهم بشه. مثلا بعد از اینکه از پودر ریشه زایی استفاده شد برگهای اضافه قلمه حذف شود و روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و فضای گلخانه ای درست کنید تا زودتر ریشه زنی استفاق بیفته. گلخانه های گل رز همینطوری ریشه دار میکنند. اونها IBA میخرن و داخل اتانول حل میکنند. سپس انتهای قلمه ها را برای حداکثر دو دقیقه توی محلول میگذارن و در درمیارن و داخل بستر کشت میگذارند. بهتره بستر کوکوپیت و پرلیت باشه تا زود تر ریشه بزنه.

 5. علی گفته؛
  18:59 2020/01/04

  پودر بچه میتونه یک بستر برای همراهی پودر ریشه زایی باشه. پودر ریشه زایی اسمش ایندول بوتریک اسید هست که بهش میگن iba
  این ترکیب ریشه دهی قلمه ها را افزایش میدهد. اما اگر به میزان زیاد استفاده شود آنها را خراب میکند و از بین میبرد چون از هورمون تهیه شده است.
  مقالاتی که روی ریشه زایی هستن اینطور نوشتن که میتونیم درصدی از پودر ریشه زایی (iba) را داخل پودر بچه استفاده کنیم. مثلا اگر خواستین مثلا ترکیب ۰٫۲ و ۰٫۴ و ۰٫۶ و ۰٫۸ و ۱ و ۱٫۲ گرم پودر ریشه زایی را داخل ۱۰۰ گرم پودر بچه بریزید و حسابی مخلوط کنید و استفاده کنید.ترکیباتی ۰٫۲ و ۰٫۴ برای گیاهان با ساقه علفی مناسب هستن و ترکیبات ۰٫۶ و ۰٫۸ برای گیاهان نیمه علی مناست هستن و ترکیب ۱ و ۱٫۲ بای گیاهان با ساقه چوبی مناسب هست. بهتره که شرایط ریشه زنی هم فراهم بشه. مثلا بعد از اینکه از پودر ریشه زایی استفاده شد برگهای اضافه قلمه حذف شود و روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و فضای گلخانه ای درست کنید تا زودتر ریشه زنی استفاق بیفته. گلخانه های گل رز همینطوری ریشه دار میکنند. اونها IBA میخرن و داخل اتانول حل میکنند. سپس انتهای قلمه ها را برای حداکثر دو دقیقه توی محلول میگذارن و در درمیارن و داخل بستر کشت میگذارند. بهتره بستر کوکوپیت و پرلیت باشه تا زود تر ریشه بزنه.

 6. محمد . ع گفته؛
  22:45 2020/05/05

  با سلام
  برای تهیه هورمون ریشه زایی از بید مجنون ، میتوانیم از برگها همراه با ساقه استفاده کنیم ، یا فقط از ساقه ها استفاده کنیم . با تشکر

  • سلام شما میتونید از هر قسمتی برای تهیه اقدام کنید اما غالب هورمون در بخش ساقه موجود است

 7. گلاره فانوسی گفته؛
  13:34 2020/09/05

  **** روش تولید ژل ریشه زا ****** روش تولید محلول ریشه زا *******
  برای ساخت ژل ریشه زا میتوانید ژل سونوگرافی (که در داروخانه ها و لوازم پزشکی ها بفروش میرسد) و هورمون ریشه زایی (iba ایندول تری بوتریک اسید) را استفاده کنید.
  این ترکیب، ریشه دهی قلمه ها را افزایش میدهد. اما اگر به میزان زیاد استفاده شود آنها را خراب میکند و از بین میبرد چون از هورمون تهیه شده است و هورمون زیاد قلمه را خراب میکند اما نگران نباشید به راحتی قابل تولید است و هیچ علم پیچیده ای ندارد.
  روش تولید بقدری پیش پا افتاده است که حتما برای شما خنده آور است.
  برای ریشه دار کردن قلمه درصد خاصی از هورمون ریشه زایی (iba ایندول تری بوتریک اسید) باید به مقطع بریده شده قلمه برسه، به همین راحتی.
  غلظت 0.2 و 0.4 درصد هورمون ریشه زایی برای گیاهان با ساقه علفی مناسب هستن و غلظت 0.6 و 0.8 درصد هورمون ریشه زایی برای گیاهان نیمه علفی مناست هستن و غلظت 1 و 1.2 درصد هورمون ریشه زایی برای گیاهان با ساقه چوبی مناسب هست. بهتره که شرایط ریشه زنی هم فراهم بشه. مثلا بعد از اینکه از ژل ریشه زایی استفاده شد برگهای اضافه قلمه حذف شود و روی گلدان را با یک پلاستیک بپوشانید و فضای گلخانه ای درست کنید تا زودتر ریشه زنی استفاق بیفته.
  مثال:
  فرض میکنیم گیاه ما یک گیاه با ساقه علفی است که میخواهیم با استفاده از ژل ریشه زایی آن را ریشه دار کنیم.
  وسایل مورد نیاز:
  گلدان – بستر کشت (50 درصد کوکوپیت و 50 درصد پرلیت) – قلمه گیاه – پلاستیک – هورمون ریشه زایی (iba ایندول تری بوتریک اسید) – ژل سونوگرافی – ترازو – ظرف خالی مثلا ظرف کرم
  مقدار 100 گرم ژل سونوگرافی را وزن میکنیم و به آن 0.2 گرم (دو دهم گرم) هورمون ریشه زایی (iba ایندول تری بوتریک اسید) اضافه میکنیم و آن را به هم میزنیم تا هورمون به صورت کامل و یکنواخت در ژل سونوگرافی پخش شود. (اگر میخواهید کسی نداند که ترکیب شما از چه چیزی ساخته شده و دکتر بازی در بیارین میتوانید قبل از اینکار محلول ریشه زایی درست کنید برای اینکار باید 0.2 گرم (دو دهم گرم) هورمون ریشه زایی را در اتانول حل کنید بعد محلول بدست آمده را در 100 گرم ژل بریزید تا بافت هورمون داخل ژل سونوگرافی مشخص نباشد خخخ دکتر شدیناااا). حالا میتوانید از این ژل ریشه زایی برای افزایش ریشه گیاهان علفی خود استفاده کنید. کار بسیار ساده ای بود نه؟
  حالا ژل ریشه زایی داریم. قلمه را درون ژل ریشه زایی فرو میبریم تا کمی ژل به پائین قلمه بچسبد و آن را به آرامی در بستر کشت قرار میدهیم و روی گلدان را با پلاستیک میپوشانیم (پلاستیک طوری نباشد که گیاه خفه شود فقط میخواهیم کمی گیاه گرم شود چون گرما ریشه دهی را زیاد تر میکنه)
  *********** آیا از این کار میشه کسب درآمد کرد؟
  **** بسیار مهم ************* چه کسانی این محصول را میخرند؟
  شما میتوانید این محصول را به فروش برسانید و برای خود کسب درآمد کنید. گلخانه داران و مراکز تولید قلمه و نهالستانها مشتاق چنین محصولی هستند!

  • گلاره فانوسی گفته؛
   10:56 2020/10/17

   البته برای حل کردن اکسین iba هم میشه از koh استفاده کنیم و بعد در بستر که یا محلول هست یا ژل یا پودر مخلوط کنیم که یکنواخت تر بشه ولی لزومی نداره اینکارو انجام انجام بشه

 8. شهال گفته؛
  20:35 2020/10/12

  دورود بر شما استاد.البته من در یک مقاله که انگلیسی بود با همین اندک سوادم متوجه شدم که ظاهرا این عمل تقریبا بی تاثیر است.چون iaa طبق گفته محقق مقاله قابل حل شدن در اب نیست.ولی اینکار بیشتر باعث تولید مقداری اتیلن در محلول مورد نظر میشود.اگر تونستم مقاله رو پیداکنم .میفرستم براتون.چون سال قبل بود که مطالعه کردم.

 9. روش بهسازی خاک گلدان و باغچه با کنترین هزینه - محصولات شرکتی را گران نخرید!!!!! گفته؛
  18:05 2020/11/07

  مواد اولیه برای ساخت این محصول شامل موارد زیر است:
  • پرلیت:
  پرلیت قادر است ۳ تا ۷ برابر وزن خودش آب جذب و نگهداری کند و دچار آبگرفتگی نشود. در عین حال، می‌تواند ظرفیت نگهداری مواد غذایی محلول را نیز افزایش داده و از خروج مواد غذایی محلول در اثر آبیاری‌های مکرر پیشگیری نماید. از سوی دیگر ساختار میکروسکوپی ذرات پرلیت به گونه‌ای است که با داشتن حفرات و تخلخل‌های چند لایه قادر است حتی در حالت اشباع از آب نیز حداقل ۲۰% از تخلخل مفید خود را در خاک حفظ کرده واز این طریق تبادل هوا و اکسیژن را در محیط کشت افزایش دهد.
  • زئولیت
  زئولیت با خاصيت جذب فوق‌العاده آب قادر است مقدار آب موجود در خاك را تا حد اشباع جذب نموده و آن را براي مدت طولاني درون شبكه‌های خود نگهداري نمايد. آب موجود در شبكه به تدريج آزاد و در دسترس گياه قرار می‌گردد، در طول روز به علت تابش مستقيم آفتاب مقداري از آب سطحي خاك در اثر تبخير از خاک خارج می‌شود، ولي در طول شب با پائين آمدن درجه حرارت محيط، با جذب رطوبت هوا، مجدداً مقداري آب از دست داده را جبران مي‌نمايد. اين عمل موجب كاهش چشمگير مصرف آب در كشاورزي شده و حتي ممكن است در مناطق خشك و كم آب با توجه به خواص فيزيكي زمين زراعي مصرف آب را به نصف تقليل دهد در نتيجه استفاده از زئولیت براي كشورهائي نظير كشور ما كه با كمبود آب در كشاورزي مواجه هستند مي‌توانند مقداري از مشكلات ناشي از كمبود آب را مرتفع سازد.
  بخشي از كودهاي شيميايي ازت‌دار و پتاسه بعد از مصرف در كشت محصولات كشاورزي به علت قابليت انحلال بوسيله آب‌هاي سطحي شسته شده و به عمق پايين‌تر از ريشه گياه نفوذ مي‌نمايد و يا به وسيله آب‌هاي سطحي از محيط خارج مي‌گردد. زئولیت با دارا بودن خاصيت جذب كاتيوني شديد نسبت به +NH4 و +K بخش اعظم عناصر فوق را در كودهاي ازته و پتاسه به خود جذب نموده و در درون شبكه خود براي مدت طولاني نگهداري و به تدريج نياز گياه را تأمين مي‌نمايد. اين امر سبب صرفه‌جوئي درخور توجه در مصرف كود شيميايي شده و به علاوه از آلودگي آب‌های زیرزمینی و سطحي ناشي از مصرف كود شيميايي كاسته و به حفظ محيط زیست نيز كمك مي‌نمايد.
  وجود زئولیت در خاك موجب پايداري و تشديد عمل لايمينگ (Liming) شده و افزون بر آن آسيديته خاك را كنترل مي‌نمايد. ضمناً پاره‌اي از كاني‌هاي پتاس و فسفر در خاك كه پايدار و قابل جذب گياه نمي‌باشند به وسيله زئولیت كه توانايي تبادل يوني دارد با اين عناصر، بخشي از مواد مفيد را قابل جذب گياه نموده، در نتيجه سبب حاصلخيزي خاك‌هاي زراعي كم قوت و يا متوسط مي‌شود.
  • کود دامی:
  کود دامی در خاک‌های شنی (سبک) با متصل کردن ذرات به یکدیگر باعث تشکیل ساختمان می‌گردد و در خاک‌های رسی (سنگین) از چسبندگی زیاد ذرات خاک جلوگیری نموده و وضعیت بهتری به خاک می‌دهد بنابراین کاربرد مواد آلی در همه خاک‌ها مفید بوده و منجر به تشکیل ساختمان بیشتر و پایدارتر می‌گردد. اکثر خصوصیات خاک تحت تأثیر وضعیت ساختمان خاک قرار دارد به طور مثال نفوذ آب در خاک، تهویه خاک، میزان خلل و فرج یا منافذ خاک، نگهداری آب در خاک و نفوذ ریشه در خاک، همگی تحت تأثیر ساختمان خاک قرار می‌گیرند که به مواردی از آن به طور کامل‌تری در زیر اشاره خواهد شد.
  کود دامی باعث می‌شود که وزن مخصوص ظاهری خاک کاهش یافته و به اصطلاح عمومی، خاک پوک شود و همچنین از فشردگی زیاد خاک جلوگیری می‌نماید. تخلخل یا میزان منافذ خاک نیز با افزایش ماده آلی خاک بیشتر شده و این مسئله به نگهداری بیشتر آب و تهویه بهتر خاک کمک می‌کند.
  خاک‌های با مواد آلی کم، ساختمان مطلوبی ندارند. بنابراین خاک‌های بدون ساختمان یا با ساختمان ضعیف نفوذپذیری مناسبی ندارند.
  از دیگر خصوصیات مواد آلی؛ می‌توان به نگهداری آب چند برابر وزن خود اشاره نمود. با توجه به اینکه اکثر مناطق کشاورزی کشور با کمبود آب روبرو هستند استفاده از مواد آلی می‌تواند، باعث نگهداری آب در خاک شود. از طرفی نگهداری آب در خاک‌های با ساختمان خوب بهتر صورت می‌گیرد و همانطور که گفته شد مواد آلی باعث بهبود وضعیت ساختمانی خاک می‌گردند. در خاک‌های شنی با مواد آلی کم، چون منافذ درشت خاک بیشتر بوده و ساختمان خاک نیز ضعیف‌تر است ظرفیت نگهداری آب در این نوع خاک‌ها کم می‌باشد، بنابراین درخاک‌های شنی اثر مواد آلی بر ظرفیت نگهداری آب در خاک بیشتر است.
  ریشه گیاهان و بسیاری از جانداران زیر خاک جهت انجام وظایف خود نیاز به اکسیژن و تهویه مطلوب دارند. همانطور که در سطوح بالا توضیح داده شد افزایش مواد آلی به خاک باعث بهبود ساختمان و افزایش تخلخل خاک می‌شود که این خود باعث تهویه بهتر خاک می‌شود.
  • هیومیک اسید:
  هیومیک اسید یکی از اجزای اصلی مواد هیومیک است و دارای رنگ قهوه‌ای تیره می‌باشد. این ترکیب دارای گوگرد، ازت، فسفر با درصدهای مختلف و برخی از فلزات مانند کلسیم، منیزیم، مس و روی می‌باشد. کود اسید هیومیک؛ مخلوطی از چند ترکیب است که به طور کلی خواص شیمیایی شبیه به هم دارند و وظایف مختلفی را بر خاک و بر رشد گیاهان دارد. اسید هیومیک نقش مهمی در افزایش و بهبود توانایی گیاهان دارد. هیومیک اسید موجب افزایش توانایی جذب مواد مغذی از خاک توسط گیاهان می‌شود.
  استفاده از هیومیک اسید مزیت‌های فراوانی دارد، که در ادامه به اختصار به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:
  • افزودن مواد آلی به خاک‌هایی با کمبود مواد آلی
  • افزایش فعالیت ریشه گیاهان و درختان
  • کمک به بهبود جذب مواد مغذی توسط گیاهان
  • افزایش تولید کلروفیل و سبزینه در برگ گیاهان
  • بهبود جوانه زنی بذر در خاک
  • تحریک فعالیت میکروارگانیسم‌های درون خاک
  • بهبود و افزایش حاصلخیزی خاک باغات و مزارع
  • حفظ و افزایش سلامت گیاه و افزایش بازدهی تولید محصول
  • استفاده از اسید هیومیک در آبیاری، در کنترل برخی از بیماری‌های ریشه نقش مؤثری دارد.
  • ارگانیک بودن و در نتیجه سالم و بی خطر بودن برای محیط زیست، حیوانات، گیاهان و انسان
  • تحریک آنزیم‌های گیاهی
  • افزایش فعالیت‌های آنتی اکسیدانی در گیاهان
  • اسید هیومیک منبع خوبی از فسفات و کربن است و باعث تحریک جمعیت میکروارگانیم‌های خاک می‌شود. این موضوع موجب داشتن خاکی سالم‌تر با تنوع متعادل در گیاهان سالم می‌گردد.
  • اسید هیومیک به تقلیل و کاهش سمیت موادی همچون فلزات سنگین، هیدروکربن‌ها، آفت کش‌ها و کمک نموده و سدیم سمی را کاهش می‌دهد.
  • از طریق افزایش انسجام ذرات ریز خاک، باعث کاهش فرسایش خاک می‌گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Be sure to read the following:

0