ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

استفاده از سوسک زمینی در مبارزه با آفت زدگی

سوسکها ، این حشرات اغلب سیاه رنگ که اغلب با دیدن آن ها احساس بدی به شما می دهد و اغلب این فکر را میکنید که این موجود قطعا مضر است و باید برای از بین بردن آن تلاش کرد . علاوه بر خلاف نظر شما بیشتر سوسک ها مفید هستند و در کنترل جمعیت برخی آفات نقش مهمی دارند

سوسک خاکی یا زمینی یکی از سوسک مفید در این زمینه است و با گیاه ها دوست بوده و با توجه به رژیم غذایی خاص خود در جهت کاهش جمعیت افات درختان فعالیت دارد

سوسک خاکی ( Ground beetles ) از اعضای خانواده کارابید ( Carabid ) است. در حالی که تنها در امریکا حدود 2000 گونه مختلف سوسک خاکی وجود دارد، اما بیشتر انواع این سوسکها شب گرد هستند. این سوسکهای مفید دشمن آفت زدگی هستند و نیاز به استفاده از حشره کش و آفت کش های شیمیایی مضر برای مقابله با حشرات آفت را کاهش می دهند. سوسک خاکی در مقابله با آفتهای زیر مفید است:

 • شته ها
 • مورچه ها
 • مگس ها
 • حلزون و لیسه ها
 • کرم مفتولی

شاید از نظر شما مورچه نباید برای درخت مضر باشد ولی این حشره در برخی مواقع از شته ها مراقبت کرده و از عسلک ترشح شده ی بدن شته تغذیه می کنند، بنابراین با از بردن یکی از این دو ( مورچه یا شته ) می توان از جمعیت این حشرات را کاهش داد و میزان مصرف سموم را کاهش داد و بیماری دودی شدن برگ ها را در درختان مزرعه خود کاهش دهیم.

برگردیم به بحث خودمان، تعدادی از گونه های سوسک خاکی بذرهای علفهای هرز مهاجم را نیز میخورند و جلوی گسترش علفهای هرز را نیز میگیرند. شایعترین سوسک خاکی در باغچه ها انواع سوسک سیاه و سوسک قهوه ای تیره هستند که پاهای بلندی دارند. این سوسکها به کمک پاهای بلند خود میتوانند خیلی سریع بدوند و تیغه عمودی در پشت خود دارند. اندازه سوسک خاکی از یک هشتم اینچ تا یک اینچ (3 میلی متر تا 25 میلی متر ) متغیر است.

سوسک خاکی در سطح خاک زندگی میکند و خود را در زیر سنگها، کنده های چوب، مالچ و سایر مواد گیاهی در طول روز پنهان میکند. این سوسکها تا 4 سال میتوانند زندگی کنند. فصل زمستان را در زیر خاک سپری میکنند. در نیوانگلند از سوسک خاکی به عنوان روش کنترل آفت بیولوژیکی استفاده میشود تا با جمعیت شب پره جیپسی مقابله شود. در ایالت مین امریکا از سوسک خاکی برای مقابله با آفت زدگی محصولات بلوبری استفاده میشود. طبق پژوهشهای صورت گرفته سوسک خاکی یک روش طبیعی بیولوژیک مقابله با آفت محسوب میشود که میتواند حدود 40% از آسیبهای محصولات کشاورزی پیشگیری نماید.

ویزگی لارو ها و تخم های سوسک های زمینی

چرخه زندگی سوسک خاکی چهار مرحله دگردیسی دارد که شامل تخم، لارو، شفیره و بالغ می باشد. سوسکهای بالغ در هر سال یک نسل ایجاد می کنند. سوسک خاکی ماده پس از جفت گیری حدود 30 تا 600 تخم در خاک می ریزد. تخم گذاری معمولا در روی برگها یا داخل خاک یا مالچ انجام می شود. تخم سوسک خاکی کوچک، سفید رنگ و تخم مرغی شکل است. تنها ظرف حدود یک هفته لاروهای سوسک خاکی سر از تخم بیرون می آورند.

لارو سوسک خاکی تا حدی شبیه به هزارپا است و بدنی طویل و سیاه رنگ یا قهوه ای رنگ و بند بند دارد. با این حال لارو سوسک خاک یتنها شش پا دارد . اغلب لاروها در زیر سطح خاک قرار دارند و از حشرات آفت موجود در خاک تغذیه می کنند.

هنگامی که لاروها به حد کفایت غذا خوردند، به مرحله شفیرگی وارد میشوند و پس از آن به صورت سوسک خاکی بالغ ظاهر میشوند. بیشتر چرخه زندگی سوسک خاکی با زمان بندی طعمه های آنها مطابقت دارند. برای مثال سوسک های خاکی که از علفهای هرز تغذیه می کنند درست هنگامی بالغ می شوند که بذر علفهای هرز رسیده و از گیاه می افتند. سوسک خاکی در سه مرحله اول چرخه زندگی خود بیشتر آسیب پذیر است. بسیاری از تخمها، لاروها و شفیره ها توسط مواد شیمیایی حشره کش، شخم زدن و از این قبیل موارد از بین میروند. هنگامی که حشره بالغ میشود احتمال فرار آنها از خطرات بیشتر می شود.

 

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. شهاب گفته؛
  10:56 2020/11/07

  براي قابله با اين نوع سوسك چكار بايد كرد
  بخاطر اينكه در منزل من زياد هستن
  چكار كنم ديگه در خانه من نيايد

  • سلام راه ورود این سوسک هارا پیدا کنید و نسبت به بستن آن ها اقدام نمایید، اگر در بیرون منزل خود فضای باز دارید، پناهگاه های سوسک را از بین ببرید از جمله زیرسنگ ها، سوراخ ها و …
   همچنین در نهایت از پودرهای حشره کش استفاده کنید و در محل های ورود و اطراف خانه این مواد حشره کش را استفاده نمایید

   • شهاب گفته؛
    09:49 2021/04/22

    چه پودر حشره كشي روي اين نوع سوسك زميني اثر دارد

    • سلام بهترین زمان برای مبارزه با چنین سوسک هایی که بدنی ضخیم دارند و سم نمیتواند به صورت تماسی عمل کند، شناسایی زمان پورگی و لاروی این آفات است. سمپاشی در این دوره 90% آفات را از بین میبرد
     با این حال بسته به نوع سوسک و محل زندگی میتوان از روش های دیگری استفاده کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Be sure to read the following:

0