ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

تاثیر نور مصنوعی بروی رشد بنفشه آفریقایی

تاثیر نور مصنوعی بروی رشد بنفشه آفریقایی

فاکتورهای مختلف نور از جمله دوره نوری، شدت نور و طول موج های مختلف نوری برای هر گياهی منحصر به فرد است . گياهان مختلف به دوره های  نوری مختلف واکنش های مختلفی نشان مي دهند .استفاده از نور مصنوعی سبب می شود که شما محدود به کنار پنجره برای نور گیری نباشید و بتوانید از همه قسمت های خانه از جمله کتابخانه و آشپزخانه و حتی نواحی که به نسبت نور کمتری دارند استفاده کنید. امتیاز دیگر استفاده از نور مصنوعی این است که زمان نوردهی متناسب با سلیقه و نظر شما تعیین می شود، می تواند روز و یا شب باشد.

 

طیف نوری طبیعی شامل قرمز، نارنجی ، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش است . این امواج نوری یا توسط گیاهان بازتاب شده و یا جذب می شوند.

 استفاده از لامپ های رشته ای :

استفاده از لامپ های رشته ای که اغلب در خانه ها  استفاده میشد از آنجا که  حرارت زیادی تولید می کنند و طیف نوری مناسبی برای پرورش بنفشه آفریقایی ندارند توصیه نمی شوند. از لامپ های کم مصرف و زیرکابینتی در صورتی که منبع نوری مناسبی در دسترس نباشد می توان استفاده کرد ، این لامپ ها حرارت زیادی تولید نمی کنند ولی طیف نوری مناسبی هم برای پرورش بنفشه آفریقایی ندارند.

 

لامپ فلورسنت يا همان لامپ مهتابی:

نوعی لامپ تخليه الکتريکی گازی است که از خود پرتو فرابنفش ساطع ميکند.استفاده از یک لامپ فلوروسنت لوله ای آفتابی و یک لامپ فلوروسنت لوله ای مهتابی که به فاصله 20 تا 30 سانتی متری به طور موازی با یکدیگر نصب شده باشند  تاثیر خوبی در رشد بنفشه آفریقایی دارد.توليد گرما و کاهش ميزان نور توليدی  به مرور زمان از معايب اين دسته از لامپ ها به حساب می آيند.

اگر گیاه نزدیک به منبع نور باشد ، برگ ها به طرف پایین  گلدان متمایل می شوند و رنگ سبزشان کم رنگ می شود و تاج آن ها ضخیم و سفت می گردد و برگ های ابلق به طور یکدست سبز می شوند و برعکس اگر نور کافی نباشد دمبرگ ها بلند شده و برگ ها به سمت بالا ومنبع نور کشیده می شوند و رشد گیاه کند می شود. در نور مناسب برگ ها در بیشتر گونه ها به طور افقی قرار می گیرند.

لامپ های SMD و LED :

انواع دیگر از منابع نوری هستند که اخیرا وارد بازار شده اند . این لامپ  ها کم مصرف بوده و حرارت کمی تولید می کنند و نسبتا عمر خوبی دارند و شدت نورشان یکنواخت است. انواع مختلفی دارند که برخی از آنها مناسب پرورش گیاه می باشد.

اس ام دی هایی  که به تازگی  وارد بازار شده اند و مصرف کمتر، نور بیشتر، عمر بالاتری دارند و برای بنفشه آفریقایی مناسبند.

 

برای رشد مناسب بنفشه آفریقایی ، لامپ می بایست به مدت 8 تا 14 ساعت و در مورد برخی از گونه ها تا 16  ساعت روشن باشد. بنفشه افریقایی که زیر نور مصنوعی پرورش می یابد می بایست حداقل 8 ساعت در شبانه روز در تاریکی کامل قرار گیرد. چرا که برخی فرایند های بیوشیمیایی گیاه در تاریکی و بعضی فعل  وانفعالات در روشنایی انجام می شود که این دو مکمل یکدیگرند.

 

منبع : وبسایت نارگیل

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Be sure to read the following:

0