ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

تکثیر درخت سیب به روش خواباندن کپه ای

تکثیر درخت سیب به روش خواباندن کپه ای

خوابانیدن نوعی روش ازدیادی است که در آن ریشه های نابجا بر روی ساقه ای تشکیل می شوند که به گیاه مادری متصل می باشد .آنگاه ساقه ریشه دار شده از گیاه مادري جدا نموده وبه عنوان گیاه جدید ریشه دار کشت می شود. این نوع ازدیاد در گیاهانی مانند تمشک و سیاه توت رونده وسیله ای طبیعی برای تولید مثل بوده و در بسیاری از انواع گیاهان نیز می تواند به طور مصنوعی کاربرد  مناسبی داشته باشد .

 

خوابانیدن کپه ای و شیاری از مرسوم ترین روشهای تکثیر پایه های رویشی  درخت سیب در خزانه هامی باشند اما استفاده از قلمه و کشت بافت نیز در بین مردم عمومیت دارد .در خوابانیدن کپه ای گیاهان مادری سالم و داراي اندازه مناسب ( قطر 8 تا 10 mm ) در خاکی غیرفشرده حاصلخیز و دارای زهکشی خوب و مناسب ، به صورت ردیفی و فاصله بین 30 تا 38 سانتیمتر از هم کشت میشوند. فاصله ردیف ها با توجه به ردیف ها می بایستی به اندازه کافی باشد تا امکان کشت و ایجاد کپه را در بهار و تابستان فراهم سازد و معمولاً این فاصله را حدود 1.5متر در نظر می گیرند .

 

افزایش محیط ریشه زایی درپایین و اطراف شاخه ها به گونه ای می بایست انجام شود که افزون بر نیمی از کل ارتفاع آن پوشیده نگردد. عملیات خاك دهی سوم، براي آخرین بار در میانه تابستان انجام می شود که در این هنگام، شاخه ها به طول کل تقریبی 45 سانتیمتر رسیده اند.بنابر این پایین شاخه ها تا 15-20 سانتیمتر با خاک پوشیده می شود .افکنده هاي گیاهانی که به آسانی ازدیاد میشوند در پایان فصل رشد به اندازه کافی ریشه دار شده اند که بتوان آنها را از گیاه مادري جدا کرده و به صورت ردیفی درخزانه بکارند. افکنده ها ( پایک هاي ریشه دار) در نزدیکی پایین شاخه قطع می شوند تا ارتفاع گیاه مادری کوتاه شود.

گیاهان مادری به مدت یک سال در خزانه تکثیر باقی می مانند.در سال دوم پش از اینکه رشد جدید در بهار آغاز شود تمام گیاهان مادری د رحدود 2.5 سانتی متری سطح زمین قطع می شوند.به طور معمول 2 تا 5 شاخه از طوقه گیاه مادری رشد می کند که این تعداد در سال های بعد افزایش پیدا می کند.هنگامی که شاخه ها به 7.6 تا 12.6 سانتیمتر رسیدند در اطراف هر شاخه خاك غیر فشرده و یا مخلوط خاك اره و خاك تا نیمی از ارتفاع آن جمع آوری می شود. هنگامی که شاخه ها به ارتفاع 19 تا 25 سانتیمتر رسیدند برای دومین بار خاک دهی صورت می پذیرد.

 

این شاخه های ریشه دار شده ،به عنوان پایه های ریشه دار، مستقیماً در ردیف خزانه کشت می شوند. پس از آنکه شاخه های ریشه دار بریده شدند،گیاه مادری تا هنگام که شاخه های جدید به طول 7.6 تا 12 سانتیمتر برسند.نمایان باقی می ماند، در این هنگام، خاك دهی برای سال آینده ، آغاز می شود. یک بستر خواباندین کپه ای را می توان 15 تا 20 سال با اعمال مراقبت کافی ، مورد استفاده قرار داد به شرط اینکه در شرایطی پررشد نگهداری شده و بیماری حشرات و علف هرز آن کنترل شود اما به طور متوسط تا 8 سال به صورت اقتصادی قابل استفاده می باشد .

منبع : نارگیل

 

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. هادی قمری گفته؛
  19:02 2019/07/24

  سلام
  چگونه میتوانم نهال بدون شاخه درخت وارداتی را در یکی از دانشگاه های کشاورزی کشور تکثیر کنم.اگر اطلاعاتی دارید ممنون میشم کمکم کنید.

  • سلام نهال را میشه پیوند زد آن هم به روش های مختلف، در فصل مناسب نسبت به تهیه قلمه و یا پیوندک از آن نهال اقدام کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Be sure to read the following:

0