دلایل میوه دهی نامناسب و یا عدم میوه دهی در درخت انار

دلایل میوه دهی نامناسب و یا عدم میوه دهی در درخت انار

دلایل میوه دهی نامناسب و یا عدم میوه دهی در درخت انار

درخت انار یک درخت مناسب کارهای زینتی و تجاری است و باردهی و فروش آن در ایران بسبار مناسب است و از بازار فروش مناسبی در داخل و خارج کشور برخوردار است ، اما بعضی وقتا با اینکه همه ی  مراحل کاشت و رسیدگی را به درستی انجام دادید ولی درخت شما میوه ای نمی دهد و این موضوع شمارا ناراحت می کند در این مطلب قصد داریم دلایل کم باری و عدم میوه دهی درخت انار را مورد برررسی قرار دهیم

 

درختچه انار میتواند ۳ تا ۶ متر ارتفاع بگیرد و تقریبا به همین اندازه نیز گسترده و پهن شود اما بسیاری از باغداران با هرس مانع از ارتفاع زیاد درخت انار میشوند. هنگام پرورش درخت انار تا حدی صبر لازم است چرا که ۵ تا ۷ ماه طول میکشد تا میوه های درخت برسند و از طرفی خود درخت دو تا سه سال طول میکشد تا بتواند محصولی بیش از چند دانه میوه حاصل کند.

از طرفی درخت انار پس از حدود ۱۵ سال توان خود را از دست میدهد. با این حال برخی از گونه های آن ممکن است صدها سال عمر کنند. میوه انار در فصل پاییز برداشت میشود.

برخی از درختان انار صرفا زینتی هستند و به خاطر گلهای زیبای قرمز و نارنجی شان پرورش داده میشوند. گلدهی گونه های زینتی انار تا پاییز ممکن است طول بکشد. در هر خوشه ۵ تا ۷ گل قرار دارند که شکلی کوزه مانند را تشکیل میدهند. رنگ شکوفه های انار قرمز روشن تا نارنجی یا سفید است. شکوفه های انار ممکن است تک گل یا دو گل باشند اما انواع دو گل آن به ندرت میوه میدهند.

در صورتی که درخت انار را برای برداشت میوه انار پرورش میدهید، باید ابتدا مطمئن شوید گونه ای که کاشته اید زینتی نیست و میوه میدهد. درخت را با کود متعادل (۱۰ – ۱۰ – ۱۰) تغذیه کنید به صورتی که به ازای هر ۱ متر ارتفاع گیاه ۴۵۰ گرم کود باید استفاده کنید. توجه داشته باشید رطوبت خاک باید یکدست باشد.

عواملی که باعث میوه ندادن درخت انار می شود ؟

درخت انار پس از کاشت نیاز زیادی به مراقبت و رسیدگی ندارد اما چند نکته را باید توجه کنید.

برای میوه دهی انار مقاوم به خشکی باید کود و آب بیشتری بدهید. باید میزان pH خاک ۵٫۵ تا ۷ باشد. همان طور که در مورد بیشتر گیاهان مالچ آلی باید استفاده شود در مورد درخت انار نیز چنین است. برای افزایش بار میوه درخت انار باید گیاه در آفتاب کامل قرار داشته باشد.

درختان انار تمایل زیادی با پاجوش زدن دارند. پاجوش باعث میشود انرژی گیاه به جای این که صرف تولید میوه شود صرف شاخه فرعی شده و درخت هیچ میوه ای تولید نکند. بنابراین به صورت منظم درخت را کمی هرس کنید اما نباید هرس شدیدی انجام دهید چرا که ممکن است بر محصول آن تاثیر بگذارد.

همان طور که پیش تر گفته شد درخت انار با شرایط آب و هوایی گرم سازگار است بنابراین اگر چه در نواحی سرد ممکن است زنده بماند اما در دمای زیر منفی دوازده درجه سانتیگراد آسیب می بیند و دیگر میوه نمیدهد.

عدم گرده افشانی یکی دیگر از دلایل احتمالی عدم تولید میوه در انار است. دو یا چند درخت انار بکارید تا احتمالی دگر گرده افشانی را بالا ببرید.

تاکید میکنیم حتما انار را در نور خورشید کامل قرار دهید تا بتواند میوه تولید کند.

 

منابع :

ویکی پدیا

نارگیل

انار ایران

دانشجوی رشته گیاه پزشکی ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان،

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

 1. دنیا
  5:05 2019/11/04

  سلام ماباغ انارداریم اماانارشون خشکه وآب دارنیس دلیلش چیه؟ ضمنا باغ ما درمنطقه گرم قرارداره

 2. دنیا
  5:34 2019/11/07

  سلام ما باغ انارداریم وهفت ساله ازکاشتشون گذشته اما نارس هستن داخلشون خشکه و آبدارنیستن میشه بگیدکه علتش چیه ضمنامنطقه ما تابستاهای بسیارگرمی داره و چ کودی استفاده کنیم؟

 3. دنیا
  5:57 2019/11/07

  سلام باغ انارما خوب میوه نمیده و مبوه هاش نارسن و ترک میخورن داخلش هم خشکه وهم اکثراترشن و ابدارهم نیستن چ کودی بزنیم ؟

 4. دنیا
  7:37 2019/12/06

  ساالام خسته نباشید برای انارهامون چ کودو سمی استفاده کنیم ما در استان ایلام زندگی میکنیم