ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

دلایل میوه دهی نامناسب و یا عدم میوه دهی در درخت انار

دلایل میوه دهی نامناسب و یا عدم میوه دهی در درخت انار

درخت انار یک درخت مناسب کارهای زینتی و تجاری است و باردهی و فروش آن در ایران بسبار مناسب است و از بازار فروش مناسبی در داخل و خارج کشور برخوردار است ، اما بعضی وقتا با اینکه همه ی  مراحل کاشت و رسیدگی را به درستی انجام دادید ولی درخت شما میوه ای نمی دهد و این موضوع شمارا ناراحت می کند در این مطلب قصد داریم دلایل کم باری و عدم میوه دهی درخت انار را مورد برررسی قرار دهیم

 

درختچه انار میتواند 3 تا 6 متر ارتفاع بگیرد و تقریبا به همین اندازه نیز گسترده و پهن شود اما بسیاری از باغداران با هرس مانع از ارتفاع زیاد درخت انار میشوند. هنگام پرورش درخت انار تا حدی صبر لازم است چرا که 5 تا 7 ماه طول میکشد تا میوه های درخت برسند و از طرفی خود درخت دو تا سه سال طول میکشد تا بتواند محصولی بیش از چند دانه میوه حاصل کند.

از طرفی درخت انار پس از حدود 15 سال توان خود را از دست میدهد. با این حال برخی از گونه های آن ممکن است صدها سال عمر کنند. میوه انار در فصل پاییز برداشت میشود.

برخی از درختان انار صرفا زینتی هستند و به خاطر گلهای زیبای قرمز و نارنجی شان پرورش داده میشوند. گلدهی گونه های زینتی انار تا پاییز ممکن است طول بکشد. در هر خوشه 5 تا 7 گل قرار دارند که شکلی کوزه مانند را تشکیل میدهند. رنگ شکوفه های انار قرمز روشن تا نارنجی یا سفید است. شکوفه های انار ممکن است تک گل یا دو گل باشند اما انواع دو گل آن به ندرت میوه میدهند.

در صورتی که درخت انار را برای برداشت میوه انار پرورش میدهید، باید ابتدا مطمئن شوید گونه ای که کاشته اید زینتی نیست و میوه میدهد. درخت را با کود متعادل (10 – 10 – 10) تغذیه کنید به صورتی که به ازای هر 1 متر ارتفاع گیاه 450 گرم کود باید استفاده کنید. توجه داشته باشید رطوبت خاک باید یکدست باشد.

عواملی که باعث میوه ندادن درخت انار می شود ؟

درخت انار پس از کاشت نیاز زیادی به مراقبت و رسیدگی ندارد اما چند نکته را باید توجه کنید.

برای میوه دهی انار مقاوم به خشکی باید کود و آب بیشتری بدهید. باید میزان pH خاک 5.5 تا 7 باشد. همان طور که در مورد بیشتر گیاهان مالچ آلی باید استفاده شود در مورد درخت انار نیز چنین است. برای افزایش بار میوه درخت انار باید گیاه در آفتاب کامل قرار داشته باشد.

درختان انار تمایل زیادی با پاجوش زدن دارند. پاجوش باعث میشود انرژی گیاه به جای این که صرف تولید میوه شود صرف شاخه فرعی شده و درخت هیچ میوه ای تولید نکند. بنابراین به صورت منظم درخت را کمی هرس کنید اما نباید هرس شدیدی انجام دهید چرا که ممکن است بر محصول آن تاثیر بگذارد.

همان طور که پیش تر گفته شد درخت انار با شرایط آب و هوایی گرم سازگار است بنابراین اگر چه در نواحی سرد ممکن است زنده بماند اما در دمای زیر منفی دوازده درجه سانتیگراد آسیب می بیند و دیگر میوه نمیدهد.

عدم گرده افشانی یکی دیگر از دلایل احتمالی عدم تولید میوه در انار است. دو یا چند درخت انار بکارید تا احتمالی دگر گرده افشانی را بالا ببرید.

تاکید میکنیم حتما انار را در نور خورشید کامل قرار دهید تا بتواند میوه تولید کند.

 

منابع :

ویکی پدیا

نارگیل

انار ایران

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. دنیا گفته؛
  17:05 2019/11/04

  سلام ماباغ انارداریم اماانارشون خشکه وآب دارنیس دلیلش چیه؟ ضمنا باغ ما درمنطقه گرم قرارداره

  • محمد گفته؛
   13:43 2021/04/29

   سلام موقعی که انار دانه بست یعنی موقعی که دوماه دیگر ماننده انار را برداشت کنی پتاسیم اب بده چون ۷۵ درصد انار پتاس هست انارت اب دار میشود

 2. دنیا گفته؛
  17:34 2019/11/07

  سلام ما باغ انارداریم وهفت ساله ازکاشتشون گذشته اما نارس هستن داخلشون خشکه و آبدارنیستن میشه بگیدکه علتش چیه ضمنامنطقه ما تابستاهای بسیارگرمی داره و چ کودی استفاده کنیم؟

 3. دنیا گفته؛
  17:57 2019/11/07

  سلام باغ انارما خوب میوه نمیده و مبوه هاش نارسن و ترک میخورن داخلش هم خشکه وهم اکثراترشن و ابدارهم نیستن چ کودی بزنیم ؟

 4. دنیا گفته؛
  19:37 2019/12/06

  ساالام خسته نباشید برای انارهامون چ کودو سمی استفاده کنیم ما در استان ایلام زندگی میکنیم

  • امیر گفته؛
   04:34 2021/03/22

   چندبار نوشته با پشتیبانی تماس بگیرید

 5. شاهین گفته؛
  10:32 2021/04/21

  درود و سپاس .چرا نباید قلمه درخت انار وارونه در خاک قرا بگیره

  ایا درسته اگه قرار بگیره درخت انار میوه نمیده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Be sure to read the following:

0