ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

راهکارهای کاهش تنش گرمایی گیاهان در تابستان

با توجه به گرم شدن کره زمین و گرمتر شدن تابستان بسیاری از نواحی، اهمیت کاهش تنش گرمایی در گیاهان اعم از محصولات کشاورزی و باغی و درختان زینتی باغچه ها و فضای سبز افزایش می یابد. گیاهان در هوای گرم و خشک به سرعت آب خود را از دست میدهند و خشک میشوند. در اینجا با اقداماتی برای کاهش آسیبهای گرما زدگی در گیاهان آشنا می شوید. در این نوشته چند روش کاهش تنش گرمایی را به شما عزیزان برای حفاضت از گیاهان معرفی میکنیم :

  • مالچ پاشی

در صورتی که سطح خاک را با یک لایه 2 تا 5 سانتیمتری مالچ بپوشانید، خاک چند درجه خنکتر از هوای داغ تابستانی می ماند. به این ترتیب ریشه های گیاه که در خاک قرار دارد خنک مانده و تا حد زیادی تبخیر و از دست دادن آب در گیاه کند میشود. با خنک ماندن سیستم ریشه و کاهش از دست دهی آب، گیاه نیاز کمتری به آبیاری پیذا میکند. یکی دیگر از فواید مالچ پاشی، جلوگیری از رشد علفهای هرز است. همچنین در زمستان ریشه ها گرمتر می مانند و از سرما زدگی گیاه جلوگیری میشود

  •  روش صحیح آبیاری

معمولا بهتر است آبیاری گیاه در دفعات کمتر ولی به صورت عمیق انجام شود. چمن و بسترهای کاشت معمولا تنها 3 سانتیمتر آب در هفته نیاز دارند. هنگام آبیاری گیاه، باید آب تا حد ممکن به کندی داده شود. در صورت امکان از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید یا آبیاری با لوله های تراوا ( soaker hoses ) انجام دهید. آبیاری بارانی ضربه ای ( Impact sprinkler ) بیشتر از آبیاری فواره ای بادبزنی ( oscillating sprinkler ) باعث میشود آب به تدریج و کامل در خاک نفوذ کند.

  • زمان مناسب آبیاری

بهترین زمان برای آبیاری اول صبح است. پس از آن اوایل شب بهترین زمان است. نباید در اوج گرمای روز آبیاری انجام دهید چرا که به سرعت آب تبخیر میشود و هدر میرود.

آبیاری چمن به صورت یکبار در ماه / حتی در صورتی که در خواب تابستانی باشد

علیرغم باور عموم، علف در صورتی که در گرمای شدید تابستان به خواب برود همیشه دوباره بیدار نمیشود. معمولا علف هنگامی که رطوبت در پاییز تمین شود مجددا به زندگی بازگشته و سبز میشود اما اگر تابستان به حد شدیدی خشک باشد علف ممکن است از تشنگی بمیرد. اگر تابستان بسیار گرم و خشک دارید، حداقل یک بار در ماه چمن را آبیاری کنید. نباید چمن یا علفهای دیگر را به قدری آب بدهید که علف از خواب بیدار شود. بلکه تنها یک بار در ماه کفایت میکند. هنگام آبیاری حدود 2 تا 3 سانتیمتر آب بدهید. این مقدار برای بیدار کردن گیاه کافی نیست اما رطوبت کافی برای زنده نگه داشتن آن فراهم می نماید. حتما مواد مغذی کافی در اختیار چمن و علفها قرار دهید (کود دهی کافی داشته باشید).

 

 

 

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Be sure to read the following:

0