ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

از سرمای زمستان برای جلوگیری از آفت زدگی استفاده کنید

یکی از ساده ترین راههای از بین بردن آفتهایی که در خاک پنهان شده اند این است که خاک را با بیل یا شن کش یا هر وسیله دیگری که میتوانید، زیر و رو و به اصطلاح پا بیل کنید تا تمامی تخمها و حشرات زیر آن در معرض سرمای زمستانی قرار بگیرند و از بین بروند. بهترین راه برای این کار در سطح خاک و به ویژه پیرامون درختان و بوته ها، این است که ابتدا خاک را تمیز و لخت کنید و برگهایی که بر زمین افتاده اند را از پای گیاه بردارید و دور کنید و پس از آن اقدام به پابیل کردن خاک نمایید تا حشرات و تخمهایی که در لا به لای برگها پنهان شده اند، زیر خاک نروند و زنده نمانند . حتی اگر سطح خاک را با شن کش کمی جا به جا کنید تا بستر خاک مملو از برگ زیر و رو شود، حشرات و لاروهایی که در زیر برگها یا زیر خاک در خواب زمستانی فرو رفته اند به سطح آمده و در معرض سرما قرار میگیرند. حشرات و آفتها در این مرحله در خواب بوده و واکنشی ندارند بنابراین نمیتوانند فرار کنند و پناهگاهی برای خود پیدا کنند بنابراین میمیرند. بنابراین در فصول دیگر سال چنین فرصتی ندارید که با این کار بخش زیادی از جمعیت آفتها را بدون مواد شیمیایی و سموم و آفت کش ها، از بین ببرید. دمای زیر صفر شبهای زمستانی همانند آفت کش عمل کرده و به یخ زدن آفتها منتهی میشود.

در مکانهایی که پوشش ضخیم مالچ در اطراف گیاهان و محصولات کشاورزی زمستانی استفاده کرده اید، کار را با برداشتن لایه مالچ از روی خاک شروع کنید. در سردترین روزهای زمستان مالچ را کنار بگذارید و زمین را لخت کنید تا از سرما و یخبندان به نفع خود و گیاهان خود بهره ببرید. یادتان باشد حتما سرما باید به حاک نفوذ کند و آن را پاک نماید. البته احتمالا در مورد محصولات کشاورزی مانند هویج و چغندر که میخواهید راحت محصول را از خاک بیرون بکشید ترجیح میدهید در روزهای بسیار سرد زمستانی خاک را پوشیده نگه دارید. باید تعادلی بین کود دهی و تغذیه تدریجی خاک در ماههای گرمتر و سرما دهی به خاک لخت در سرمای پیش از شروع فصل رشد برقرار کنید. برای این منظور بهتر است سه تا چهار هفته در سردترین روزهای زمستانی خاک را لخت و پابیل کنید و سپس خاک را دوباره با مالچ بپوشانید.

نقش پرندگان در از بین بردن آفات

زیر و رو کردن خاک به معنی برپایی جشن و پهن کردن سفره پر برکت برای پرنده هاست. در زمستان هنگامی که یخبندان شده و خاک سفت میشود و پرندگان غذای کمی برای خوردن پیدا میکنند، با پابیل کردن و زیر و رو کردن خاک منبع غذایی تازه ای برای پرندگان فراهم میشود و آنها با خوردن حشرات به شما در مقابله با آفت زدگی سال آینده، کمک میکنند. دادن غذا به پرندگان باعث میشود آنها از زمین شما دور نشوند. پرنده ها علاوه بر نابود کردن افتها، اکوسیستم را در باغچه شما برقرار میکنند. هر چه پرندگان باغ یا باغچه شما بیشتر باشد، نگهبانان بیشتری مراقب حشرات هستند و کار آفت کشهای شیمیایی را برای شما انجام میدهند. همچنین اگر مرغ و جوجه دارید اجازه بدهید در زمین بگردند و بچرخند و زمین را به دنبال حشره، نوک بزنند. به این ترتیب هم خاک زیر و رو میشود و هم آفتهای پنهان شده در زیر آن خورده میشوند. توجه داشته باشید بعضی از پرنده ها ممکن است جوانه های میوه گیاه را بخورند و به گیاه صدمه بزنند. در این صورت باید هرس انجام بدهید تا رشد جوانه های جدید را تحریک کنید. بنابراین نظارت بر پرنده ها و گیاهان نیز لازم است.

شست و شوی گیاهان در زمستان

شستشوی زمستانه یکی دیگر از روشهای طبیعی مقابله با آفت ها در زمستان است. شستشوی درختان در زمستان با محلول بر پایه روغن گیاهی یا روغن ماهی به صورت اسپری بر روی تمامی شاخه های بوته ها و درختان انجام می شود. این کار برای این است که آفتهایی که در زمستان زنده می مانند در اثر تماس با محلول بمیرند و یا در اثر پوشش روغنی که روی آنها ایجاد میشود خفه شوند. شستشوی زمستانی برای مبارزه با آفتهایی مانند کنه، شته و بسیاری از آفتهای دیگر بسیار موثر عمل میکند. شستشوی زمستانه با نابود کردن این حشرات مضر، باعث می شود شیوع بیماری های ویروسی در گیاهان نیز تا حد زیادی کاهش پیدا کند بنابراین با این کار با یک تیر دو نشان میزنید. برای اسپری کردن محلول، از بطری سمپاش بادی می توانید استفاده کنید تا به راحتی و بدون خستگی آفت کش طبیعی را روی گیاهان اسپری نمایید. در صورتی که آسم دارید، پیش از سمپاشی لباس کامل، دستکش، ماسک و کلاه بپوشید. دقت کنید تمامی سطوح گیاه را به آفت کش آغشته کنید و تمامی زوایا از جمله محل اتصال ساقه به تنه و سطح زیرین شاخه ها را پوشش دهید.

دور کردن و از بین بردن علف ها

وجود علفها در زمین به معنی پناهگاه خوبی برای حشرات و از جمله آفتها است. در زمستان علفهای هرز و بقایای گیاهان یکساله ای که کاشته بودید را از زمین بکنید و از اطراف گیاهان دور کنید تا سرما کار خود را بکند. حواستان باشد بسیاری از گیاهان گلدار دوساله مانند گل اشرفی باید در زمین بمانند تا در فصل رشد دوباره گل بدهند و حشرات مفید را به خود جذب کنند. حشرات مفید مانند کفشدوزک و بال توری شکارچیان آفتها هستند و در فصول گرم جمعیت آنها را کاهش میدهند. بنابراین تنها علفهایی را جمع کنید که میدانید یکساله هستند یا دوساله هایی که عمرشان به سر آمده است.

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Be sure to read the following:

0