شناخت کامل آفت پروانه تخم انگشتری و راه های مبارزه با آن

شناخت کامل آفت پروانه تخم انگشتری و راه های مبارزه با آن

شناخت کامل آفت پروانه تخم انگشتری و راه های مبارزه با آن

پروانه تخم انگشتری كه نام فارسی آن ازطرزقرار گرفتن تخم ها بصورت حلقه ی انگشتر در روی شاخه ها اقتباس شده است،اين آفت به سيب، گلابي، گوجه، به، گل سرخ، گوجه زينتي و گرهي از درختان جنگلی و غير مثمر خسارت می زند و در اثر تغذيه لارو درخت عاری از برگ می گردد.

 

 

 

این آفت درکرانه های دریایی مازندران وارتفاعات البرز دیده شده است .حشره مزبور تقریبا در تمام سطح کره زمین ودر شرایط اقلیمی متفاوت انتشار دارد.حشره کامل پروانه ای است متوسط وکوتاه که عرض آن با بالهای باز ۲۰ یا ۴۰ میلیمتر می رسد .رنگ پروانه ها متغیر و در افراد مختلف رنگهای قهوه ای مایل به قرمز یا خاکستری مایل به زرد یا زرد آجری وگاهی بلوطی ویا قهوه ای روشن با سایه های قرمز تیره مشاهده می شود .نرها کوچکتر ودارای رنگی تیره تر از ماده ها می باشند .

تخمهای این حشره استوانه ای وارتفاع شان ۵/۱ برابر قطرشان است وبصورت دسته ای وحلقه وارد ورشاخه درخت گذارده می شود . تعداد تخم ها در هر دسته ۱۰۰ -۳۰۰ عدد وبه رنگ قهوه ای خاکستری بوده وبرون آن یک ماده خاکستری رنگ ترشح می گردد که تخمها را در برابر عوامل نامساعد حفظ می نماید.لاروها برنگ تیره و با نوارهای طولی رنگارنگ است روی هر حلقه بدن لارو یك جفت لكه سیاه كوچك و متقارن مشاهده می شود كه از محل آن دسته موهای سیاه بلند براق خارج شده اند .

خسارت این شب پره مربوط به لارو آن است كه از اواخرفروردین ماه همزمان با تورم وتغییر رنگ جوانه های گل در طبیعت ظاهر می شوند لارو ها برگخوار بوده و روی سرشاخه ها اقدام به بافت تور میكنند .شدت لارو گاهی بقدری زیاد است كه موجب لخت شدن درخت ها و در نتیجه ضعف عمومی آن ها می گردد.

هرس شاخه‌هایی كه روی آنها تخمگذاری شده است در انهدام آفت مؤثر است.جهت مبارزه دقیق لازم است كه با مشاهدات پیگیر تاریخی را كه حداكثر تعداد لاروها از تخم خارج شده اند را تعیین نمود وسپس اقدام به سم پاشی كنیم. مبارزه شيميایی در بهار پس از ظهورلاروهای جوان با يكی از سموم تماسی گوارشی موثر می باشد.

دانشجوی رشته گیاه پزشکی ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان،

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. valentines day ke din mein
    11:25 2018/01/21

    Quality content is the important to be a focus for the visitors to pay a visit the website, that’s what
    this web site is providing.