شناسایی و کنترل بیماری سفیدک پودری لوبیا

بیماری سفیدک پودری لوبیا، عامل قارچی به نام Erysiphe polygoni است که به لوبیا و دیگر گیاهان مثل میخک حمله میکند و در آب و هوای معتدل در سراسر جهان یافت میگردد

سفیدک پودری لوبیاسفیدک پودری لوبیا

مشخصات بیماری

علائم پودری سفید رنگی در قسمتهای بالای برگها ایجاد می شود که شبیه به آرد می باشد. با پیشرفت این بیماری قارچی ، برگها کامل سفید میشوند ، شکوفه از بین می روند و می ریزند. کپک پودری به احتمال زیاد گیاهان مسن را بعد از باردهی و رو به زوال رفتن ، آلوده می کند. درجه حرارت بین ۲۱ تا ۲۷ درجه سانتی گراد برای کپک پودری مناسباست، اما هوای بارانی برای ایجاد شیوع بیماری لازم نیست.

خسارت

قارچهای سفیدک پودری لوبیا منافذ برگ را مسدود کرده و عملکرد فتوسنتزی برگ را کاهش میدهد ، رشد جدید گیاه متوقف میشود ، برگ های قدیمی از بین می روند و گیاهان برای زنده ماندن تلاش می کنند.

سفیدک پودری لوبیاسفیدک پودری لوبیا

جلوگیری از خسارت

لوبیا ها را بیش از حد کود ندهید ، که باعث ایجاد خسارت بیماری میشود. فاصله کشت را رعایت کنید تا هر برگ در معرض آفتاب و هوای تازه قرار می گیرد. گیاهان لوبیای قدیمی و برگهای لوبیا را از بین ببرید. در مناطقی که لوبیا دارای مشکلات مداوم با کپک پودری هستند از انواع مقاوم استفاده کنید.

مبارزه با بیماری

در سطح کم میتواند برگ های آلوده شده را جمع کرده و از بین ببرید

شدت خسارتی که به وسیله بیماری سفیدک مو بوجود می‌آید موجب شده است که یک سلسله تحقیقات موثر دامنه‌داری از نظر مبارزه عملی و اطمینان‌بخش انجام می‌گیرد. برای این کار از ترکیبات و مواد شیمیایی مختلفی استفاده به عمل آمده است که می‌توان به گوگرد ، الوزال ، کاراتان اشاره کرد.

قارچ کش سیستمیک نیومیل با دوز ۵گرم  در یک لیتر و توپاس (پنکونازول) با دوز ۲٫۵سی سی در یک لیتر

دانشجوی رشته گیاه پزشکی ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان،

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *