ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

مبارزه بیولوژیک با شته‌ها به وسیله‌ی سوسک سرباز

سوسک سرباز ( Soldier beetle ) با نام علمی Chauliognathus lugubris  ممکن است به نظرتان شبیه حشرات دیگر (به خصوص شبیه کرم شب تاب) باشد اما سوسکهای سرباز در واقع سربازهای شما برای محافظت از گیاهان هستند. لاروهای سوسک سرباز در خاک زندگی میکنند بنابراین نمیتوانید آنها را ببینید. همین که نوزادان سوسک سرباز سر از تخم بیرون می آورند، شروع به شکار آفتها و تغذیه از تخمها و لاروهای حشرات مضر میکنند. شناسایی لارو سوسک سرباز از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا کشاورزان غالبا هر حشره ای را به عنوان آفت در نظر میگیرند که این درست نیست …

نحوه مبارزه سوسک سرباز با آفات 

یکی از روشهای طبیعی مقابله با آفت زدگی، استفاده از حشرات مفید است. سوسکهای سرباز نیز از این جمله هستند. این موجودات مفید با شکار و خوردن آفتهای گیاهی، به جلوگیری از آفت زدگی کمک میکنند. سوسک سرباز حشراتی را که بدن نرم دارند مانند شته ها و کرمها میخورند و از طرفی خود هیچ ضرر و خطری برای گیاهان ندارند. این حشره شهد گرده های گلها را میخورد اما اصلا برگ، گل یا میوه گیاهان را نمیخورد. بنابراین در واقع این حشره یک گرده افشانی کننده مفید و آفت کش طبیعی است چرا که دائما از گیاهی به گیاه دیگر میرود و گرده ها را بین گیاهان انتقال میدهد و آفتها را میخورد. اگر چه این سوسکها به حشراتی که زیر خاک هستند حمله نمیکنند اما لاروهای آنها میتوانند تخمها و لاروهای آفتهایی که زیر سطح خاک هستند را بخورند و آنها را از بین ببرند. اگر چه این حشره حتی اگر در داخل خانه تان هم باشد هیچ خطری ندارد اما احتمالا مشاهده آن در فضای داخل خانه جالب نیست. بنابراین با گرفتن درزهای در و پنجره جلوی ورود حشرات باغچه را بگیرید. آفت کش های شیمیایی کمکی به بیرون نگه داشتن این حشرات نمیکنند. اگر سوسکهای سرباز را داخل خانه دیدید با دستمال آنها را بگیرید و در باغچه بیندازید.

نحوه ی شناسایی سوسک سرباز

این سوسک ها همان طور که از نامشان پیداست، شمایلی شبیه سربازها دارند، بالهایی شبیه لباس به رنگ روشن که تمامی بدن آنها را پوشانده است. الگوی رنگی سوسک سرباز یادآور یونیفرمهای نظامی است. رنگهای این موجودات متفاوت بوده و ممکن است زرد، سیاه، قرمز و قهوه ای باشد. این سوسکها بدنی کشیده و بلند دارند که اندازه آن به نیم اینچ (1.25 سانتیمتر) میرسد. لاروهای سوسک سرباز باریک و شبیه کرم هستند. رنگ آنها تیره بوده و موهای ریز فراوان در بدن خود دارند که باعث شده ظاهر مخملی پیدا کنند. بریدگیهای بین بندهای بدن به آنها ظاهری موجی میدهد. دفعه بعدی که در باغ یا باغچه خود گشت و گذار میکنید، اگر به چنین حشره ای برخوردید با آفت اشتباه نگیرید بلکه باید قدردان این سربازها باشید.

آشنایی با چرخه ی زندگی سوسک سرباز Cantharidae

سوسکهای سرباز در طول زمستان در خاک به صورت شفیره زنده می مانند و اوایل بهار که هوا گرمتر میشود سوسکهای بالغ بیرون آمده و یک مرتبه جفت گیری میکنند. سوسکهای ماده تخمهای خود را داخل خاک میریزند. هنگامی که لاروها از تخم بیرون می آیند، در خاک باقی مانده و از تخمها و لاروهای حشرات آفت، تغذیه میکنند. لاروهای سوسکهای سرباز شکارچیان باارزشی هستند و تخم ملخ را نیز میخورند و به این ترتیب به کنترل آفت ملخ که برای محصولات کشاورزی بسیار مخرب است، کمک میکنند.

 

 

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Be sure to read the following:

0