ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

معرفی و نگهداری از گل آویز (فوشیا)

فارسی اصلیل : ندارد

فارسی رایج : آویز (فوشیا) برگرفته شده از نام پروفسور Fuchs گیاه شناس آلمانی

نام انگلیسی : Fuchsia

نام علمی :  Fuchsia , Fuchsia hybrida

از خانواده Onagraceae

گل فوشیا به گل آویز، گل زنگوله‌ای و گل گوشواره‌ای نیز معروف است، جز گیاهان گل‌دار می‌باشد. نام علمی گل فوشیا Fuchsia می‌باشد. گل فوشیا دارای گل‌هایی به رنگ قرمز، ارغوانی و صورتی می‌باشد. گل فوشیا گیاه حساسی هست و اگر شرایط برایان فراهم نشود گل‌های آن می‌ریزد و در نهایت خشک می‌شود. در ادامه به آموزش نگهداری گل فوشیا می‌پردازیم. فوشیا گیاهی است از خانواده ی گل مغربی یا اوناگراسه. این گیاه به خاطر شکل و نوع گل و رنگامیزی بی نظیر در دنیا بسیار پر طرفدار میباشد. زادگاه آن مکزیک، نیوزیلند و آمریکای مرکزی است. ساقه های بلند و باریک به طوریکه در اثر وزن خوشه های گل به طرف پائین خم می شود، گل های زیبا و اویزان و یا صورتی و یا قرمز رنگ آن نه تنها در گلخانه و اتاق بلکه سایبان و سر در منازل را نیز زینت می دهد،با پیشرفت علم و اصلاح نباتات هیبرید های جدید و زیبا و البته مقاوم به گرما و سرما بدست آمده است. موقعی در معرض فروش قرار میگیرد که گلها باز شوند ولی پس از مدتی کم عمر گل تمام شده و به علت عدم آشنایی با عادت گلدهی گلدان را به دور انداخته. پس از اتمام دوران گلدهی باید جوانه ها انتهای را مرتب هرس نموده تا گیاه برای سال اینده خود را اماده نمایداز نکات قابل توجه این است که این گیاه بسیار مورد توجه مرغ مگس خوار میباشد زیرا این پرنده هنگام مهاجرت ترجیح میدهد به خاطر منقار بلند خود از گیاهان مناطق بومی خود تغذیه کند.گل ها روی شاخه ای سال جاری رشد میکنند بنابراین گلدهی در تابستان میباشد

نیازهای گل فوشیا

نور: به نور کافی و زیاد احتیاج دارد،افتاب را تحمل مینماید،مواظب اشعه ی مستقیم افتاب در وسط روز باشید

دما:  اگرچه در تابستان ۱۸ درجه را تحمل میکند،ولی بهترین دما در این فصل ۱۶ است،در درجات بالا تامین رطوبت را فراموش نکیند.درجه حرارت مطلوب در زمستان به علت نیاز سرمایی دوران استراحت ۱۰ درجه توصیه میشود.

آبیاری:  در تابستان هفته ای دو بار و در بهار هفته ای یک بار ابیاری نمایید.بعد از شروع گلدهی ابیاری را کاهش دهید و اجازه بدهید تا سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری نمایید،در زمستان هر دو هفته یکبار ابیاری کافی است.

رطوبت: در بهار هفته ای دوبار و در تابستان به صورت روزانه غبارپاشی کنید،به خصوص در درجات حرارتی بالا، در اواخر تابستان  به هفته ای یکبار کاهش دهید و در زمستان غبارپاشی کنید.

تغذیه: با شروع و ظهور گلها با مواد غذایی مصنوعی طبق دستور سازنده هر هفته یکبار گیاه را تغذیه کنید،از اواخر تابستان و در طول زمستان تغذیه را قطع کنید

خاک مناسب :مخلوطی از یک قسمت خاک لوم و یک قسمت پیت و یک قسمت کود پوسیده ی دامی برای ریشه ی این گیاه بهترین محیط است.

تعویض گلدان ها: در اوایل بهار بعد از هرس شاخه های خشگ شده گیاه را در گلدان جدید ببرید.

تمیز نمودن برگها: از مواد براق کننده ی شیمیایی استفاده ی نمایید،غبارپاشی برای این امر کافی است.

تکثیر :ریشه دار نمودن قلمه از چوب نرم به طول ۵-۸ سانتیمتر در اوایل بهار یا پائیز در دمای ۱۸ درجه ی سانتی گراد.

[alert type=”warning”]زیبایی گل های آویزان چنان مورد توجه است که هر ساله واریته های جدیدی به بازار عرضه می شود گیاه را پس از خریداری به محل خنک و نور فراوان منتقل کنید[/alert]

بیماریها و عوارض گل فوشیا

در تابستان ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین برگها زیاد است و گلها ظاهر نمی شوند: نور کافی نیست.گلدان ها را به محل پرنورتری منتقل کنید.گیاه افتاب را به راحتی تحمل میکند ولی مواظب اشعه ی مستقیم خورشید باشید.اگر این علائم در زمستان مشاهده گردد به علت گرمی هواست.گیاه را به محل خنکتری منتقل نمایید.

برگ ها سقوط مینمایند: تشنگی عامل ان است.فورا گیاه را ابیاری و غبارپاشی کنید،ابیاری را تنظیم کنید.

در پائیز و زمستاسن ساقه ها سبز می مانند:هوا خیلی گرم و ابیاری بیش از اندازه است.در پائیز و زمستان هر دو هفته یکبار ابیاری کنید و اجازه دهید گیاه به استراحت بپردازد.

گیاه رشد فوق العاده ای داشته و گلها ظاهر نمی شوند:گیاه از زیاد بودن عنصر غذایی در رنج است،تغذیه ی مصنوعی زودتر از موعد انجام شده است.تغذیه را متوقف نموده تا کلها ظاهر شوند،سپس تغذیه نمایید.

بعد از خشک شدن گلها نهنجها باقی مانده اند :نهنجها را حذف کنید،گیاهانی گیاهانی که از طریق بذر تکثیر شده اند نهنجهای انها بزرگ است و در هنگام تشکیل بذر در نهنج کلیه ی انرژی گیاه متوجه بذر میگردد،بهتر است گیاهانی را که به وسیله قلمه تولید شده اند انتخاب نمایید،حذف نهنجها طول دوران گلدهی را بیشتر میکند.

برگهای جدید ریز باقی ماندند و گلها ظاهر نمی شوند: کمبود عناصر غذایی در خاک عامل آن است،گیاه را با مود غذایی مصنوعی طبق دستور تغذیه نمایید تا گلها ظاهر شوند.

برگها زرد شده و سقوط می کنند: ابیاری بیش از اندازه عامل ان است و ممکن است خاک گلدان ها باتلاقی شده باشد،در فاصله ی بین دو ابیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود،سپس ابیاری کنید،زهکش را بازدید نمایید،اجازه ندهید اب اضافی در گلدان ها باقی بماند.

غنچه ها باز نمیشوند و گلها کمرنگ هستند :هوا خیلی گرم است،گیاه را به محل خنک تری منتقل نمایید.

زخم های سفید پنبه ای شکل روی برگها و قاعده ی انها تشکیل می شود:
حشره افت عامل ان است،با پنبه اغشته به سم حشره کش نفوذی زخم ها را خیس و یا هر دو هفته یکبار گیاه را سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد(مواظب گلها باشید)

گلها پس از باز شدن همراه با برگها سقوط می کند: هوا خشک و تاریک است،گیاه را غبارپاشی و به محل پرنورتری منتقل کنید.

لکه های سفید رنگی روی برگها مشاهده می گردد :عامل ایجاد خسارت غبارپاشی در افتاب است،اگرجه گیاه احتیاج به غبارپاشی شدید دارد،ولی این عمل را در افتاب انجام ندهید.

برگها در زمستان میریزند :هوا سرد است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

برگها سیاه می شوند: عامل ان استفاده از مواد براق کننده ی شیمیایی است،از انها استفاده نکنید،برگهای گیاه را با پارچه و یا اسفنج مرطوب تمییز کنید.

حشرات ریزی روی برگها و جوانه ها ظاهر میشوند:با سم حشره کش طبق دستور هر هفته یکبار گیاه را سمپاشی نموده تا حشرات از بین بروند. زیبایی گلهای اویزان چنان مورد توجه است که هر سال واریته ی جدیدی به بازار عرضه میشود.گیاه را پس از خریداری به محل خنک و نور فراوان منتقل کنید.

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

 1. میثم گفته؛
  00:48 2020/03/07

  سلام ممنون از مطالب مفیدی که ارایه دادین
  من دیروز از همین گل فوشیا خریدم چقدر باید اب بدیم؟
  فوشیای من پر غنچه ست با یه خلال دندون خشکی خاک رو چک کردم دیدم خشکه بعد یه لیوان بهش دادم تقریبا یه خورده از ابم از گلدون زد بیرون فروشنده می گفت 2 لیوان بده در حالیکه با یه لیوان اب بیرون گلدون زد
  گوشه های برگاش یه نمه پژمرده میزد نمی دونم از کم ابی بود یا نه

  • سلام وقتتون بخیر دوست عزیزم
   ابیاری در تابستان هفته ای دوبار و زمستان هفته ای یکبار هست بله همین که اب از زهکش خارج میشود نشانه این است که ظرفیت گلدان پر شده، ابیاری را به همین شکل که گفتم انجام دهید و بعد گلدهی گیاهتون، تا زمانی که خاک کامل خشک نشده بهش آب ندید، سعی کنید همون یک لیوان اب را بهش بدیدچون شرایط غرقآبی در زمانی که گیاه در حال غنچه دهی و سپس گلدهیه خوب نیست.

 2. زهرا گفته؛
  19:28 2020/04/22

  سلام مممون از مطالب مفيدتون.من هفته پيش اين گل رو خريدم گفتن سرى اول کامل اب دهى کنم بعد اون هفته اى دو بار ى ليوان اما الان گلاش کاملا خشک شده.علت خشک شدنشو نميدنم

  • سلام دوست عزیز و همراه گرامی، کمی بیشتر درباره ی محل نگهداری توضیح دهید
   اینکه ایا زمانی که اب میدادید آیا خاک پای گیاه کاملا خشک شده بود یا ن
   وضعیت گلدان، نور، دما و … عوامل دیگری هستند که در گلدهی تاثیر دارند

   • زهرا گفته؛
    23:52 2020/04/25

    سلام.موقع آب دادن کامل خشک بود خاکش.
    نگهداريشم پشت پنجره روزى يک الى دو ساعت نور ميخوره بهش اما مستقيم نه…کامل اونجورى ک گفتن شرايطو درس کردم اما غنچه هاش اصلا نميمونه از روزى ک گرفتم کامل ريخته گل ها باز نشده ميريزن حتى غنچه هاى خيلى کوچيک ى کرم کوچيک سفيد رنگم امروز روى خاکش بود با چنتا حشره(پشه ريز)

    • به احتمال زیاد شرایط تنش برای گیاه شما ایجاد شده است
     از جمله کمبود نور (در زمان گلدهی بیشتر به نور نیاز است)
     تغذیه (در زمان گلدهی نیاز به تغذیه بیشتری است)
     و آفات که میتوانند به گیاه خسارت بزنند
     برای هرکدام از موارد بالا راه حلهایی وجود دارد، زمان دریافت نور غیرمستقیم به گیاه در زمان گلدهی را بیشتر کنید
     در بازه های زمانی سریع تری کود دهی کنید
     و اگر حشره افت را میتوانید به صورت مکانیکی از بین ببرید، اگر خیر از سموم افت کش خانگی استفاده نمایید

 3. مهدیس گفته؛
  20:59 2020/05/03

  سلام
  ببخشید
  من گیاه فوشیام گل هاش اول خشک شدن و برگ هاش هم لکه لکه شده و خشک شدن و ریختن من آبیاری رو مرتب انجام میدونم نمیدونم چرا اینجوری شده

  • سلام دوست عزیز امیدوارم حالتون باشه
   برگ هایی که خشک می شوند در قسمت پایینی گیاه هستند یا بالا؟ در چه بازه ی زمانی به گیاه آب می دهید؟
   کمی بیشتر در مورد شرایط نگهداری توضیح دهید لطفا

   • مهدیس گفته؛
    23:41 2020/05/06

    بیشتر برگ های پایینی..
    قبلا یک روز درمیان بهش آب میدادم..
    البته این چند روزی که با این مطلب آشنا شدم غبار پاشی رو انجام دادم و فکر می‌کنم رنگ ساقه ها بهتر شدن ولی هنوزم برگ ها میریزن

 4. اديب گفته؛
  04:40 2020/07/08

  وقت بخير.
  مدت يك ماه هست من گل رو گرفتم اما غنچه ها روي ساقه ميسوزن و ميافتن. آيا هواي ٣٨ درجه با رطوبت بالا بدون آفتاب مستقيم براي اين گياه مضر هست يا خير؟ علت سوختن غنچه ها چي ميتونه باشه؟ البته مدتي زياد آب دادم. ممنون

  • سلام آبیاری بیش از حد و کمبود ریزمغذی و کلسیم از عوامل ریزش گل و غنچه هستند
   با این حال وجود افات، بیماری ها، علائم دیگر روی برگ و ساقه اگر باشه لطفا اطلاع بدید
   در وهله ی اول زهکش گلدان را چک کنید تا از خروج اب اضافی اطمینان حاصل شود

 5. اديب گفته؛
  00:55 2020/07/09

  وقت بخير،
  روي بعضي برگها لكه هاي زرد مايل به قهويي روشن هست و روي خاك پشه ريز سياه الان دارم ميبينم. زهكشي رو خوب انجام دادم و كود دهي و خاك مخصوصي كه اب رو ميكشه رو هم اضافه كردم. ميخواستم از خود گياه و خاك و كودي كه استفاده كردم عكس بزارم نتونستم.
  با احترام
  اديب

  • سلام وقتتون بخیر لطفا تصاویر گیاه و علائم مشکوک را به شماره 09357047793 در واتس اپ یا تلگرام ارسال نمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Be sure to read the following:

0