ads
0

سبد خرید شما خالی است.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

معرفی گیاهان اسید دوست - Acid loving plants

معرفی گیاهان اسید دوست – Acid loving plants

برخی از خاک ها بطور طبیعی اسیدی اند و در حالی که می توان با افزودن آهک آنها را خنثی کرد، بهترین گزینه این است که گیاهانی را ‌پرورش دهیم که در واقع با یک محیط اسیدی سازگارند.

پرورش دادن گونه هایی از گیاهان که با این نوع از خاک سازگارند، بسیار ارزانتر و راحت تر است نسبت به تلاش برای تنظیم کردن میزان pH طبیعی خاکتان جهت پرورش محدوده ی وسیعتری از گیاهان.

اکثریت قریب به اتفاق سبزیجات، خاکی با اسید اندک را ترجیح می- دهند و تعدادی گیاه گلدار شگفت آوری هستند که بسیار به چنین خاکی علاقه مندند.

گیاهان مخروطی (Conifers)، رهد‌د‌‌ندرن ها (Rhododendrons) و آزالیاها (Azaleas) در میان گستره ی وسیعی از گیاهان اسید- دوست هستند، درست به خوبی لاله ها در فصل بهار. همچنین وجود سرخس ها و كَرَف های وحشی، نشانگر خاک اسیدی است. شاید شما رشد آنها را در زمین های بایر مجاور، دیده باشید.

 

 • آزالیا های ژاپنی(Japanese Azaleas)

بستر اولیه ی آزالیا ها ژاپن بود اما هر آزالیایی که شما پرورش دهید، سال به سال نمایی زیبا از شکوفه ها را به شما هدیه می دهد. بته های برگریز زیاد به چشم نمی آیند، تا زمانی که در فصل بهار/ تابستان شکوفه می دهند.وقتی زمان شکوفه دادن به پایان می رسد، آنها شروع به ایجاد برگ هایی می کنند که به تقویت گیاه تا فصل بهار/ تابستان پیش رو کمک می کنند؛ زمانی که یکبار دیگر دچار دگرگونی در رنگ می شوند.

داشتن این گیاهان در هر باغی ارزش خوبی دارد ولی چون از نوع اسید دوست هستند، واقعاً به چنین خاک خلنگی نیاز دارند تا رشد کنند.

 • رهددندرن ها (Rhododendrons)

رهددندرن ها در خاک های اسیدی نیاز به کنترل و مراقبت دارند، آنها علاقه مند به این نوع خاک اند.

شما می توانید با آنها پرچین بسازید یا اینکه فقط اجازه دهید تا به یک بته ی بزرگ تبدیل شوند که هر تابستان، مناظری با شکوه از رنگ را به شما هدیه می دهند.

رهددندرن ها از نوع همیشه بهارند، آنها گیاهان ایده آل باغ را پرورش می دهند که نمای سرسبز و پر از گل و شکوفه  باغتان را حفظ می- کنند.

زنبور های عسل نیز بهرهددندرن ها علاقه مندند که این خود یک امتیاز اضافی است.

هر باغداری به زنبور ها جهت گرده افشانی گل ها، میوه ها و سبزیجات خاص ، نیاز دارد. با تنوع رنگی گسترده، شما نمی توانید این گیاه با شکوه را در خاک اسیدی باغتان نادیده بگیرید.

 • کاملیا ها (Camellias)

شکوفه های گیاه کاملیا، شما را به یاد گل های رز می اندازد.

کاملیا ها از خانواده ی  هر دو گونه ی آزالیا ها و رهددندرن ها هستند و بخاطر ایجاد نمایی چشم نواز از گل و شکوفه در فصل بهار، ارزش تلاش جهت پیگیری و خریدشان را دارند.

برخی از مردم فکر می کنند که این گیاهان، به سختی زشد می کنند؛ احتمالاً به دلیل حسّاسیتشان به سرما است. اما اگر باغتان خاک اسیدی دارد، کاملیا ها بسیار احساس آرامش و راحتی می کنند چرا که ر صدر گونه ی گیاهان اسید دوست قرار دارند.

 • خَلَنگ ژاپنی (Pieris Japonica)

Pieris Japonica یا Japanese pieris (خلنگ ژاپنی)، گیاه باشکوهی جهت پرورش دادن است.

گونه های بسیار متنوع و متفاوتی از آنها وجود دارد که شما در خاک اسیدی خود، پرورش دهید. برخی از آنها انبوهی از گل و شکوفه های زیبایی را ایجاد می کنند، اما همه ی آنها بیشتر بخاطر رنگ برگهایشان پرورش می یابند که در فصل بهار واقعاً جلوه گرند.

زمانی که یک گیاه پایای تیره برگِ همیشه بهار است، برگ های تازه ی درختچه ی خلنگ ابتدا بصورت زرد کم رنگ و سپس به شکل قرمز تیره ظاهر می شوند. گیاه خلنگ، یک گیاه ضروری باغ است.

اگر تمایل به پرورش خلنگ دارید و خاکتان قلیایی است، باید آن را در مخازنی که شامل کود خلنگی است، بکارید.

 • ادریسی های آبی (Blue Hydrangeas)

تمامی گل های ادریسی بنظر می رسند که یک خاک اسیدی را ترجیح می دهند اما آنها می توانند در خاک خنثی نیز رشد کنند. حتی می توانند خاک کمی قلیایی را نیز به عنوان بستر رشد بپذیرنداما اگر باغتان دارای خاکی با pH طبیعی بالایی است  این گیاهان در خاک خلنگی موجود در مخازن، به بهترین شکل رشد می کنند.

بیشتر ادریسی ها به رنگ های صورتی، آبی و یا سفید هستند. اگر شما ادریسی صورتی را در خاک اسیدی پرورش دهید، آنها به رنگ آبی تغییر می کنند. شما در نهایت شاهد منظره ای خیره کننده از سنبله هایی به رنگ های صورتی، نیلک (سایه ای از رنگ بنفش) و آبی در سراسر بته ای مشترک، باشید.

ادریسی ها بسیار علاقه مند به آب هستند بنابراین در نواحی با میزان بالای بارش باران، به بهترین شکل رشد می کنند.

 • نرگس ها (Daffodils)

Daffodils و Nurcissus (گل های نرگس )با سنبله های با طراوت زرد رنگشان که با وزش نسیم تکان می خورند، مایه ی شادی و سرزندگی باغ در فصل بهارند. این گل ها بسیار خوش بو هستند. نرگس -ها هم چنین گلهایی بسیار عالی و مناسب برای گلدان اند؛ چرا که فضای خانه ی شما را با عطر مستی آورشان پر می کنند. این گلها که از پیاز خود رشد می کنند، در صدر گل های اسید دوست جای دارند.

اگر در شرایط ایده آل قرار گیرند، از هر دو راه؛ پیازچه ی گیاه و دانه، به خوبی رشد می کنند.

 

 • کالونا ها (Heathers)

کالونای(Heather) پر گل و جذاب، مستحق یک بستر در هر خاک اسیدی است. اگر کالوناها کنار گذرگاه ها کاشته شوند و گسترش یابند، برای مرزبندی بسیار مناسبند. نه تنها انبوهی از علف های هرز ایجاد می کنند، بلکه فرارسیدن زمان شکوفه زدنشان در تابستان سبب جذب زنبورها و سایر گرده افشانان می شود.

گیاهان اسید دوستی مثل کالوناها باید در هر باغی، بستری از خاک اسیدی داشته باشند.

 • گل های جعفری (Marigolds)

این گیاهان از نوع مورد علاقه ی باغ کلبه سنّتی روستایی است.

گل های جعفری (Marigolds)بسیار پر کاربردند و لازمه ی هر باغی هستند.

محمد رضا زرهون
محمد رضا زرهون

دانشجوی رشته گیاه پزشکی ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان،

 • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

Be sure to read the following:

Short Url Post
0