ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

نحوه ی جمع آوری بذرهای گل نیلوفر Morning Glory

گل نیلوفر ( MORNING GLORY ) یکی از گیاهان محبوب باغچه ها و فضاهای سبز است که به واسطه سازگاری زیاد و گلهای زیبای خود در مناطق گرمسیری کاشته می شود. گل های نیلوفر شیپوری شکل و به رنگهای صورتی، ارغوانی یا بنفش ممکن است باشند.

کاشت نیلوفر در امتداد حصارها و فنسها منظره زیبایی ایجاد میکند چرا که شاخه های نرم و رونده آن از حصار یا فنس گرفته و بالا میروند و دور آن می پیچند. این گیاه رونده سریع الرشد میتواند به طول 3 متر برسد و اغلب تمامی فنس را بپوشانند. نیلوفر در اوایل بهار کاشته می شود.

معمولا کاشت آن از بذر صورت میگیرد. گیاه نیلوفر اغلب سال های متوالی کاشته می شوند. به علت تولید بذر مناسب، در صورت مهیا بودن شرایط ممکن است گیاه از بذرهایی که خود بر زمین ریخته است در سال بعد نیز مجددا بروید. این گیاه در حقیقت چند ساله است اما در مناطقی که در زمستان دمای هوا به زیر نقطه انجماد می رسد یک ساله محسوب می شود.

افرادی که تجربه پرورش گل و گیاه دارند می دانند حفظ و نگهداری بذرهای نیلوفر روشی رایگان برای زیبا سازی باغچه ها و محوطه هاست و صرفه جویی در هزینه محسوب می شود. می توانید هر سال بذرها را جمع آوری کنید و کاشت نیلوفر در سال آینده را تضمین نمایید. در بهار سال بعد بدون نیاز به خرید گل یا بذر نیلوفر می توانید دوباره صاحب باغچه ای پر از نیلوفر شوید.

نحوه ی جمع آوری بذرهای گل نیلوفر

جمع آوری بذر یا تخم گل نیلوفر کار ساده ای است و خیلی سریع می توانید این کار را انجام دهید. ابتدا گیاه نیلوفر را کامل ارزیابی کنید و گل های مرده را که آماده جدا شدن از شاخه و افتادن هستند شناسایی کنید. از این گلها یک غلاف کوچک گرد در انتهای ساقه باقی مانده است.

هنگامی که این غلافها سفت و قهوه ای رنگ شدند، یکی از آنها را بشکافید تا باز شود. اگر دیدید دانه های کوچک سیاه رنگ داخل آن است به این معنی است که تخم های گل نیلوفر آماده برداشت شده است.

 

ساقه را از زیر غلاف بذر دار گیاه بچینید و تمامی غلافها را در یک پاکت کاغذی حمع آوری کنید. آنها را به خانه بیاورید و با فشار ملایم دست آنها را بشکافید تا باز شوند. این کار را بر روی یک دستمال بزرگ انجام دهید تا بذرها گم نشوند. محتوای بذر داخل غلافها را روی دستمال جمع آوری کنید.

بذرهای گل نیلوفر سیاه رنگ و کوچک هتند اما به اندازه کافی بزرگ هستند که بتوانید آنها را به راحتی ببینید و بردارید. بذرها را بر روی یک سینی در مکانی خشک و تاریک بگذارید تا به آرامی خشک شوند. پس از یک هفته سعی کنید با ناخن یکی از دانه ها را سوراخ کنید. اگر دانه سخت شده و به راحتی سوراخ نمیشود، به اندازه کافی خشک شده و میتوانید آنها را جمع کنید.

 

چگونگی نگهداری بذر نیلوفر 

همه بذرها را در یک پاکت زیپ دار بریزید. بر روی پاکت نام گل و تاریخ جمع آوری آن را بنویسید . پس از این که همه بذرهای خشک شده را داخل پاکت ریختید، پاکت را فشار بدهید تا به حد امکان هوای آن خارج شود. حالا این پاکت را میتوانید تا بهار فصل آینده نگهداری کنید. به خاطر داشته باشید بذرها خیلی زود رطوبت محیط را جذب میکنند. یک ماده جاذب میتواند رطوبت باقی مانده در بذرها را به خود جذب کند تا بذرها در زمستان خشک بمانند و کپک نزنند.

برای تهیه جاذب رطوبت میتوانید دو قاشق غذا خوری پودر شیر خشک را در وسط دستمال کاغذی بریزید و آن را بپیچید و به شکل پاکت در بیاورید. این پاکت حاوی پودر شیر خشک را هر گونه رطوبتی را به خود جذب میکند و نمیگذارد بذرها کپک بزنند.

منبع : نارگیل

 

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

  1. پرستو گفته؛
    02:13 2020/04/28

    این گیاه یک علف هرز وحشتناکه . باغ یا مزرعه رو نابود میکنه و از بین بردنش دستکم ۷ سال مبارزه میطلبه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Be sure to read the following:

0