ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

نگهداری و مراقبت از گیاه آپارتمانی پاندانوس (Screw pine)

دسته بندی :گل های آپارتمانی 26 فوریه 2021 محمد رضا زرهون 4721

تیره پانانوس از درختان و بوته های همیشه سبز تشکیل شده است. گلهای نر و ماده فاقد گلبرگ بوده و روی گیاهان جداگانه ای بوجود می آیند (بنابراین دوپایه است).
گلهای ماده هنگام لقاح شبیه آناناس های کوچک هستند. یک گیاه نمونه برای جاهایی که دما به زیر 12 درجه سانتی گراد نمی رسد مناسب است، در آفتاب کامل و در جایی که رطوبت از متوسط تا زیاد است رشد میکند. به طور متوسط نیاز به آبیاری دارد و از بهار تا تابستان به صورت ماهانه باید تغذیه شود

مشخصات پاندانوس

خانواده: Pandanaceae
دسته گیاهان: گیاهان آپارتمانی ، درختچه ها ، درختان
مشخصات شاخ و برگ: همیشه سبز
تحمل: گرما و رطوبت

نیاز های پاندانوس

محدوده زمانی شکوفه دهی: اواسط تابستان تا اواخر تابستان
AHS Heat Zone: برای این گیاه تعریف نشده است
نیاز نوری: نور مستقیم خورشید به صورت 6 ساعت در روز (بهتر است در آفتاب ظهر مستقما به آن نور نتابد)
محدوده پی اچ:  6 تا 7.5
دامنه خاک: شنی تا کمی رسی (در ایران از خاک های لیمونی و کمپوست استفاده میشود)
محدوده آب: خشک تا مرطوب

نیاز کودی و تغذیه ای : در فصل خواب در زمستان ، شما فقط باید ماهیانه یک بار آن را تغذیه کنید. در بهار و تابستان پاندانوس نیاز به تغذیه دارد و این کار بهتر است هر دو هفته انجام گیرد.

 

نگهداری از پاندانوس

نحوه انجام: کود دهی برای گیاهان تازه کاشته شده

گیاهان تازه کاشته شده می توانند از کود بهره مند شوند. کودهایی که سرشار از نیتروژن هستند ، باعث رشد برگهای سبز می شوند. نیتروژن اضافی در خاک می تواند باعث رشد بیش از حد رویشی گیاهان شود و رشد جوانه ها ممکن است کم و یا به تاخیر بیافتد. بهتر است از کود دادن در اواخر فصل رشد خودداری کنید.

نحوه آبیاری

گیاه پاندانوس را کاملاً به صورت پراکنده آبیاری کنید. خاک آن می تواند در لایه بالایی خشک شود ، اما هرگز نباید کاملا خشک شود. P. veitchii در فصل رشد خود در تابستان به آب بیشتری نیاز دارد و پس از آن می توان آب آن را کاهش داد.

دو سال اول پس از کاشت گیاه ، آبیاری منظم برای استقرار مهم است. سال اول بحرانی است. بهتر است یک بار در هفته آبیاری کنید و به صورت عمیق آبیاری کنید (در زمان های مختلف حجم آب مختلفی را به گلدان دهید تا تمام لایه های گلدان به صورت یک دست نم بگیرد) تا اینکه چند دقیقه به طور مداوم آبیاری کنید.

نحوه کاشت درختچه جدید

به اندازه دو برابر پایه ی ریشه و به اندازه کافی عمیق حفره ای بکنید تا بوته در همان سطح کاشته شود. اگر خاک ضعیف است ، حفره را حتی گسترده تر کنید و با مخلوطی از نیمی از خاک اصلی و نیمی از کمپوست یا اصلاح خاک پر کنید.

درختچه را با احتیاط از ظرف خارج کرده و ریشه های اطراف آن را به آرامی جدا کنید و آن را در وسط حفره قرار دهید، پس از اتمام کار گیاه را ابیاری کرده و آن را در محیطی مناسب و گرم قرار دهید.

اگر بوته ریشه لخت بود، در جایی نزدیک به پایه آن به دنبال تغییر رنگ باشید. این علامت به احتمال زیاد همان جایی است که خط خاک بوده است. اگر خاک خیلی ماسه ای یا خاک رس است ، مواد آلی اضافه کنید. این به زهکشی و ظرفیت نگهداری آب کمک خواهد کرد. خاک را پر کنید ، فقط به اندازه کافی خاک بریزید که تا پایه ساقه گیاهچه از خاک فراگرفته شود تا بتواند درختچه را پشتیبانی کند. کار را با آبیاری خوب تمام کنید.

نحوه کاشت (تغییر گلدان) پاندانوس درون آپارتمان

اطمینان حاصل کنید که گیاهی که انتخاب کرده اید مناسب شرایطی است که می توانید آن را تأمین کنید: نور ، فضا و دمایی که دوست دارد کافی باشد. به یاد داشته باشید که قسمت کنار پنجره سردتر از بقیه اتاق خواهد بود.

گیاهان داخل آپارتمان باید در دوره های مختلف یکساله و یا یکسال و نیم گلدانش تغییر داده شود و به گلدان های بزرگتر منتقل شوند. گیاه را قبل ازانتقال، به خوبی آبیاری کنید ، بنابراین وقتی ریشه را از گلدان جدا کنید ، خاک آن را نگه می دارد. اگر در بیرون آوردن گیاه از گلدان مشکل دارید ، سعی کنید چاقو یا چیز تیزی را در را در لبه گلدان بچرخانید و به آرامی کناره ها را بکشید تا خاک شل شود.

همیشه هنگام کاشت گیاه داخل منزل خود از خاک تازه استفاده کنید. اطراف گیاه را به آرامی با خاک پر کنید ، مواظب باشید که خیلی خاک را فشار ندهید تا هوا بتواند به ریشه برسد. بعد از اینکه گیاه در گلدان جدید قرار گرفت ، بلافاصله کود ندهید. این باعث می شود ریشه ها خانه جدیدشان را پر کنند و رشد نامتعارفی از ریشه رقم میخورد.

مشکلات و بیماری های گیاه پاندانوس

کنه های عنکبوتی

کنه های عنکبوتی موجودات کوچک ، 8 پا و عنکبوتی مانند هستند که در شرایط گرم و خشک (مانند خانه های گرم شده) رشد می کنند. کنه های عنکبوت با قسمت های دهانی تیز خود تغذیه می شوند ، که باعث می شود گیاهان زرد و سست شوند. ریزش برگ و مرگ گیاه می تواند با هجوم شدید رخ دهد. کنه های عنکبوتی می توانند به سرعت تکثیر شوند ، زیرا ماده در طول عمر 30 روزه می تواند 200 تخم تخم بگذارد. آنها همچنین یک شبکه تارعنبکوتی مانند تولید می کنند که می تواند برگها و گلهای آلوده را بپوشاند.

پیشگیری و کنترل: علفهای هرز را از بین ببرید و گیاهان دارای آلودگی کنه را از بین ببرید. به نظر می رسد هوای خشک مشکل را بدتر می کند ، بنابراین مطمئن شوید که گیاهان به طور منظم آبیاری می شوند. همیشه قبل از آوردن گیاهان جدید از مرکز باغ یا نهالستان ، آنها را بررسی کنید. از دشمنان طبیعی مانند لارو کفشدوزک استفاده کنید. اگر یک کنه کش مناسب آپارتمان در دستر است د ، تمام دستورالعمل های برچسب را بخوانید و دنبال کنید.

قارچ لکه برگی

لکه های برگ، ناشی از قارچ یا باکتری است. لکه های قهوه ای یا سیاه ممکن است نمدی و زبر یا دایره ای شکل باشد و ظاهری آب سوخته یا لبه زرد داشته باشد. حشرات ، باران ، وسایل کثیف باغ و یا حتی افراد می توانند به شیوع آن کمک کنند.

پیشگیری و کنترل: برگهای آلوده را وقتی گیاه خشک (مرطوب نیست) است از بین ببرید. برگهایی که در اطراف پایه گیاه جمع می شوند باید چیده شده و دفع شوند. در صورت امکان از آبیاری از بالا خودداری کنید. آب باید در سطح خاک هدایت شود. برای لکه های برگ قارچ ، از قارچ کش های حفاظتی توصیه شده مثل مانکوزب و متالاکسیل و موارد مشابه طبق دستورالعمل استفاده کنید.

بیماری آنتراکنوز

آنتراكنوز نتیجه آلودگی گیاهی است كه توسط قارچ ایجاد می شود و ممكن است باعث برگ ریزی شدید به خصوص در درختان شود ، اما بندرت منجر به مرگ می شود. لکه های فرورفته روی ساقه ها ، میوه ها ، برگ ها یا شاخه ها ، به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری دیده می شوند ، ممکن است آبکی به نظر برسند

پیشگیری و کنترل: سعی کنید بیش از حد آب ندهید. اگر آب و هوای شما به طور طبیعی بارانی است ، انواع مقاوم را انتخاب کنید. با اصلاح شاخه ها، برخورد و ورود نور خورشید را به گیاهان افزایش دهید. گیاهان آلوده را هرس کرده ، از بین ببرید و همه بقایای برگ را بردارید. یک قارچ کش را انتخاب کنید خاصیت محافظتی و درمانی دارد مثل متالاکسیل

خسارت شپشک

شپشک ها حشراتی هستند که به آن ها mealy bug گفته میشوند و می تواند در طیف وسیعی از گیاهان – در محیط داخلی و خارجی – مشکل ایجاد کند. شپشک های جوان تا زمانی که محل تغذیه مناسبی پیدا نکنند ، می خزند. سپس ماده های بالغ پاهای خود را از دست داده و در نقطه ای مناسب قرار میگیرند که توسط لایه پوسته سخت آن محافظت میشود. آنها به صورت برجستگی ظاهر می شوند ، اغلب در طرفین پایین برگ ها هستند (در محل هایی که شیره پرورده گیاه حرکت میکند). آنها دارای قطعات دهانی زننده مکنده هستند که شیره بافت گیاه را بیرون می کشند. مشپشک ها می توانند یک گیاه را تضعیف کنند که منجر به زردی شاخ و برگ و ریزش برگ شود. آنها همچنین ماده شیرینی به نام عسلک (که مورد علاقه مورچه هاست) تولید می کنند که می تواند منجر به رشد قارچ دوده ای شود.

پیشگیری و کنترل: به محض اینکه جمعیت آن ها در منطقه ای ساکن شود ، کنترل آنها دشوار است. گیاهان آلوده را جدا از گیاهانی که آلوده نشده اند نگهداری کنید. برای مشاوره در مورد کنترل آنها ، از مراکز گیاه پزشکی اقدام نمایید. بهترین زمان برای مبارزه قبل از ساکن شدن ان هاست، در این زمان میتوان با سمومی مثل دیازینون و مالاتیون آن ها را از بین برد.

 


سوالات متداول کاربران

برگ ها رنگ پریده و چروکیده شدند! نور زیاد است گیاه  را به محل تاریکتر منتقل کنید

برگ ها دیگر حالت ابلق نیستد و سبز یکدست شدند، نور کافی نیست، گلدان را به محل آفتابگیر منتقل کنید، مواظت افتاب سوزان وسط ظهر باشید

برگهای جدید ریز و کم رشد هستند، حجم ریشه را بازدید کرده اگر متراکم هستند گلدان را عوض کنید و تغذیه را هم در کنارش انجام دهید

برگها چروکیده و قهوه ای میشوند، هوا گرم است و گیاه تشنه، ابیاری را شروع و گلدان را به محل خنک و مرطوب منتقل نمایید

برگها پوسیده شوند، آب روی گیاه باقی میماند و موقع غبارپاشی باید طوری باشد که آب بدون املاح بوده و حتما بعد از غبارپاشی چیزی از آب روی گیاه برای مدت طولانی باقی نماند

لکه ها و رگه های قهوه ای رنگ در حاشیه برگ پاندانوس وجود دارد! هوا خیلی خشک است، مقداری سنگریزی به زیر گلدان اضافه کنید و در ته گلدان آب قرار دهید + این لکه ها میتواند ناشی از کمبود عناصر مغذی باشد

قاعده برگ آبکی و پوسیدگی شروع شده است، آبیاری بیش از حد است، بین دو آبیاری سطح خاک باید خشک شود. اگر درجه حرارت زیر ده درجه است آبیاری را قطع کنید

 

منابع backyardgardener.com

 

محمد رضا زرهون

دانشجوی دوره ی کارشناسی ارشد رشته گیاه پزشکی (بیماری شناسی گیاهی) ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0