ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

3 دلیل اصلی عدم باردهی گوجه فرنگی (عدم تشکیل میوه)

آیا شما هم در این فصل مقدار کمی گوجه فرنگی برداشت کردید ؟این موضوع را قلبا قبول کنید چرا که شما تنها نیستید و این مشکل تنها برای شما نیست. عدم تشکیل میوه – زمانی که گل ها قادر به تولید میوه ها نیستند،  یکی از شایع ترین شکایات در میان تولید کنندگان گوجه فرنگی است. این مشکل اغلب قابل پیش بینی است و روش های آسانی برای رفع آن وجود دارد بنابراین نباید از این مشکل ترسید.

1 – گرده افشانی ناکافی

اولين چيزي که بايد در نظر بگيرند اين است که چگونه ممکن است  توجه حشرات گرده افشاني براي رسيدن به محصولات خود جلب کنید برای این موضوع می توانید مقاله ی نحوه جذب حشرات مفید به مزرعه و گیاهان را در وبسایت گیاه پزشکی مطالعه نمایید. گوجه افشانی خودگشن است و می تواند هر گل به تنهایی می تواند خود را گرده افشانی کند. با این وجود،حضور زنبور ها و حشرات گرده افشان می تواند درصد گرده افشانی را افزایش دهد . لرزش هایی که زنبور گرده افشان انجام می دهد بسیار مفید است و باعث باز شدن کیسه ی گرده می شود و گرده به معنی واقعی کلمه پخش می شود و اجازه می دهد که بخش ماده گل گرده را با درصد گیرایی بیشتری دریافت کند. اگر شما در حال کاشت گوجه در محیط های گلخانه ای و پلی اتیلنی هستید و فکر میکنید رهاسازی زنبور و حشرات گرده افشان دشوار است می توانید درها و راه های عبوری را باز کنید تا هم حشرات وارد شوند و هم هوا جریان یابد ( فقط در زمانی که گیاه گل داده است) . هم چنین می توانید به صورت مصنوعی گوجه را گرده افشانی کنید، برای این کار بخش گل را به آرامی با لزرش تکان دهید ( همانند لرزش زنبور) مثل استفاده از یک مسواک الکتریکی برای شبیه سازی لرزش .

2- سطوح حرارتی بالا

در آب و هوا گرم، گرما می تواند باعث از کار افتادن عملیات درست گرده افشانی می شود. زمانی که دما در طول روز بالای 30 درجه سانتی گراد است و در زمان تاریکی این دما به زیر 24 درجه سانتی گراد برسد این عمل اثر نامطلوبی بروی گرده افشانی دارد و تکرار این کار مثل این می ماند که گرده ها را در یک دمای بالا استریل کرده باشید تنها کاری که شما می توانید در چنین شرایطی انجام دهید این است که زمان را نادیده گرفته و با آبیاری منظم گیاه این دما را کنترل کنید طوری که در شب که دما کاهش می یابد باعث نشود که به گیاه شوک وارد شود. اما این نکته را فراموش نکنید که ارقام زیادی از گوجه فرنگی موجود است ک مناسب چنین شرایطی هستند و می توانید با تهیه چنین ارقامی این مشکل را حل کنید. از دیگر عوارض مربوط به این بخش، وجود رطوبت بالا و یا نبودن آن است.رطوبت بالا می تواند گرده افشانی را متوقف کند در آب و هوای بسیار خشک گرده نمی تواند خود را به بخش ماده برساند و گرده افشانی صورت نمی گیرد. در چنین شرایطی با آبیاری منظم می توان این مشکل را حل کرد البته فقط در مناطق خشک.

کود ناکافی (انتخاب نوع اشتباه کود)

عامل نهایی که امروز آن را بررسی میکنیم میزان کود موجود در خاک است، آیا گوجه فرنگی زمانی که گل می دهد نیاز به کود دارد تا بتواند میوه های خوش رنگ و خوشمزه ای دهد ؟ بله از لحظه ای که اولین گل ها ظاهر می شود، شما باید گوجه فرنگی خود را با یک کود آلی با پتاسیم بالا و یا خاکستر آتش پتاس دار، تغذیه کنید. پتاسیم باعث تقویت گلدهی و تولید میوه می شود. هنگامی که شما تمام کارهایی را که می توانید برای بهبود شرایط انجام دهید، انجام داده اید، فقط باید صبور باشید و صبر کنید تا مادر طبیعت بقیه را انجام دهد. وضعیت ملزم به بهبود است. هنگامی که این کار را می کنید، میوه ها سریع و درشت در می آیند، و سپس شما تعجب خواهید کرد که با آنها چه کار کنید.

 

محمد رضا زرهون
محمد رضا زرهون

دانشجوی رشته گیاه پزشکی ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان،

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

Be sure to read the following:

0