ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

تاثیر روغن های معدنی بر زمان باز شدن جوانه درختان میوه

دسته بندی :علوم باغبانی 25 مارس 2022 محمد رضا زرهون 1294
استفاده از روغن های باغبانی

روغن‌های معدنی مختلف باغبانی در سال‌های اخیر برای به تأخیر انداختن زمان جوانه‌زنی یا شکوفه‌دهی درختان میوه مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

به طور مثال ، استفاده از روغن سویا در بادام ، پسته و انگور با جلوگیری از انتشار CO2 (دی اکسید کربن) و کاهش تنفس در جوانه ها، جوانه زدن را در گیاهان با موفقیت به تاخیر انداخت. روغن معدنی باغبانی همواره به عنوان یک روغن زمستانه و برای رفع نیاز سرمای درختان و کنترل حشرات و کنه ها در نظر گرفته شده است.

از مطالعات صورت گفته مشخص می شود که شکستن خواب درختان با تغییرات متعدد در ترکیبات شیمیایی مختلف جوانه ها همزمان است. به ویژه محتویات آب، کربوهیدرات ها، هورمون های درون زا (کل ایندول های طبیعی، IAA، GA3 و ABA) ، کل اسیدهای آمینه آزاد و فنل های درون زا (کل، آزاد، فنل های مزدوج و فلاونوئیدهای کل) که نقش حیاتی در تنظیم خواب و شکستن جوانه دارند (2).

مشخص شده است که انتقال جوانه ها از مرحله خواب به مرحله باز شدن با افزایش محتوای آب در بافت، تحرک مواد مغذی، فعال شدن آنزیم های هیدرولیتیک و تشدید تنفس مرتبط است. تأثیر محرک روغن معدنی به صورت محلول پاشی بر روی غلظت کل کربوهیدرات ها در جوانه های درختان ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم به لطف آنزیم های باشد که فرآیندهای آنابولیک را فعال می کنند که منجر به تجمع این مواد می شود (2).

تاثیر روغن های معدنی بر پسته

استفاده از روغن معدنی در زمستان همزمان با مرحله خواب کامل جوانه ها (Full dormancy Stage) باعث تسریع گلدهی، افزایش یکنواختی رشد و افزایش کمیت و کیفیت مغز پسته شده است (1).

تاثیر روغن های امولسیون شده (روغن ولک) بر زمان باز شدن جوانه درختان

 

تاثیر روغن معدنی بر جوانه زنی انگور

با این حال، استفاده از آن پس از مرحله اکودورمانسی (ecodormancy)، جوانه‌زنی را به تاخیر انداخته است. با این حال، غلظت نابهنگام یا زیاد روغن معدنی ممکن است باعث افزایش نرخ نکروز جوانه، تاخیر در رسیدن میوه و کاهش کیفیت میوه ، تعداد خوشه ها و عملکرد انگور شود (1).

تاثیر روغن های معدنی بر باز شدن جوانه سیب

روغن معدنی مفیدترین راه کار برای از بین بردن حالت خواب برای سیب است و به طور موثر برای تکمیل دمای سرد، برای رسیدن به باز شدن رضایت بخش جوانه ها و تقویت کیفیت کاشت استفاده شده است (2).

بحث پیرامون استفاده از روغن های معدنی بروی درختان سیب

ممکن است این سوال در ذهن ما ایجاد شود : روغن های زمستانه دمای پدیده فیزیکی درخت را افزایش می دهد و باعث می شود که دمای ناحیه محلول پاشی شده گرمتر از دمای واقعی هوای نزدیک به آن نقطه احساس شود. بنابراین، اگر ساعات سرد جمع شوند و همچنین شب‌ها به اندازه کافی کوتاه باشند، درخت به این دلیل که در حال حاضر به اندازه کافی گرم است شکوفه خواهد کرد.

اما برای پاسخ به این سوال باید کمی بیشتر دقت کنیم : بیشتر ترکیبات فنلی در پوسته های جوانه وجود دارند و نقش بازدارنده رشد در جوانه ها را ایفا میکنند. تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات فنل در زمان استراحت در جوانه های گل افزایش یافته، سپس پس از استراحت کاهش یافته و در هنگام شکوفه دادن کاملاً از بین می روند و دوره سرد در طول ناپدید شدن آنها تأثیر می گذارد (2).
بسیاری از مطالعات ارتباط بین شکستن جوانه و تغییرات فصلی فنل در درختان را نشان داده اند. تجزیه و تحلیل جوانه های خفته نشان داده است که ترکیبات فنلی به ندرت در یک حالت بسیار آزاد در بین سلول وجود دارند، بلکه معمولاً با مولکول‌های مختلف ترکیب می‌شوند. ممکن است این یافته شواهدی باشد که فنل ها ممکن است نقش حیاتی در محافظت از جوانه ها در طول زمستان، فصل خواب و شکستن جوانه داشته باشند.

کاهش فنل‌های آزاد و افزایش فنل‌های ترکیب شده پس از استفاده از روغن معدنی در تاریخ‌های مختلف ممکن است به این دلیل باشد که کاهش فنل‌های آزاد در مقایسه با افزایش کل ایندول‌ها یعنی محرک های هورمون های درون زا افزایش یافته و در نتیجه مقدار آن هارا افزایش داده است و در نتیجه مهارکننده ها در جوانه ها کاهش یافت که منجر به افزایش پارامترهای رشد گیاه شد (2).

نتیجه گیری نهایی

محلول پاشی با روغن معدنی در تاریخ های مختلف برای درختان سیب باعث تسریع شکافتن جوانه ها، کوتاه شدن دوره گلدهی و بهبود رشد جوانه و تشکیل میوه می شود.

روغن معدنی با غلظت 5 درصد در اواخر دی ماه، مهم‌ترین اثربخشی را داشته و به‌طور قابل‌توجهی محتویات IAA درون‌زا، GA3، فنل‌های مزدوج (ترکیب شده) و کل فلاونوئیدها را به‌علاوه کاهش محتوای ABA و فنل‌های آزاد، بهبود می بخشد.

این امر می تواند منجر به افزایش در درصد شکستن جوانه و تشکیل میوه شود، زیرا دوره گلدهی را کاهش داده و در نهایت باعث افزایش عملکرد می باشد (2).

منبع

1- karimi et al , 2021. Effects of foliar spray of agricultural grade mineral oil in springtime, in combination with potassium and calcium sulfates on the phenological and biophysical indices of clusters, and foliar nutritional levels in grapevine (Vitis vinifera L.) cv. Sultana (Id. Thompson seedless, Sultanina)

2- Yazal et al, 2019. Effect of timing of mineral oil spraying on budburst and metabolic changes in “Barkhar” apple trees under conditions of inadequate winter chilling in Egypt

 

محمد رضا زرهون

دانشجوی دوره ی کارشناسی ارشد رشته گیاه پزشکی (بیماری شناسی گیاهی) ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان.

راه آسان‌تری برای ارتباط با کاربران‌مان پیدا کرده‌ایم :) عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه:
0