بیماری سفیدک پودری میوه به و مبارزه با آن

در ایران سفیدک پودری «به» چندان شیوع ندارد و انتشار و خسارت آن به مراتب از سفیدک پودری سیب کمتر است. خبیری (۱۳۴۳) می نویسد: «نشانه های این بیماری روی شاخه های به همان منظره و علایم شاخه های سیب آلوده به سفیدک پودری سیب را دارند. میوه «به» به ندرت مورد حمله بیماری قرار می گیرد. میوه های مورد حمله بیماری، در نتیجه رشد میسلیوم ها بدشکل و پوست نواحی آلوده چوب پنبه ای می شوند و به رنگ خاکستری در می آیند.» میسلیوم سفیدک پودری روی برگ «به» معمولا حالت ورقه ای (پلاک) دارد.

سفیدک پودری

عامل بیماری

قارچ عامل سفیدک پودری «به» در گرگان (Phyllactinia mali syn : Phyllactinia mespili و در آذربایجان، بروجرد، ملایر، مشهد و نیشابور Podosphaera clandestina  و در شیراز P . tridactyla گزارش شده است. اخيرا قارچهای تیره Erysiphaceae در استان گیلان مورد بررسی قرار گرفته اند (خداپرست و همکاران، ۱۳۷۹). در این مطالعه نمونه هایی از بیماری سفیدک پودری «به» از گیلان و بار جمع آوری و قارچ عامل آن Podosphaera clandestina var. cydoniaتشخیص داده شده است.

گسترش بیماری و علائم

میسلیوم این قارچ نیمه پایا و غالبا سطح بالایی برگها را به صورت یک لایه نازک می پوشاند. کنیدی های قارچ استوانه ای تا بشکه ای و در زنجیر تشکیل می شوند. کلیستوتسها پراکنده تا گروهی به قطر ۷۰ تا ۸۵ میکرومتر و بیشتر اوقات به فراوانی در برگ تشکیل می شوند، زواید کلیستوتس ۳ تا ۱۵ عدد که طول آنها تقریبا برابر قطر کلیستوتس بوده، در انتها به طور منظم به صورت دو شاخه ای منشعب می شوند. هر کلیستوتس یک آسک بیضوی تا تخم مرغی و هر آسک ۶ تا ۸ (غالبا ۸) آسكوسپور لوبیایی شکل دارد. برای اطلاعات بیشتر و آگاهی از چرخه، اپیدمیولوژی و کنترل این بیماری، به سفیدک پودری سیب مراجعه شود.

دانشجوی رشته گیاه پزشکی ، دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان،

کانال تلگرام

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

[mailpoet_form id="1"]

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۳۲

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *