ads
0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

مشکلات آبیاری قطره ای و راه حل های آن

مشکلات آبیاری قطره ای و راه حل های آن

مشکلات آبیاری قطره ای و راه حل های آن,آبیاری قطره ای

مشکلات آبیاری قطره ای و راه حل های آن,آبیاری قطره ای ,اموزش آبیاری قطره ای

آب ، این مایع حیات که برای رشد هر گیاهی نیاز است و بدون آن رشد و در واقع زنده ماندن گیاه و انسان غیر ممکن است ، با توجه به کم آبی وخشک سالی در کشورمان که در سال های اخیربیشتر نیز شده و اینکه بیشتر مصرف آب کشور در واقع در واحد های صنعتی و کشاورزی در حال مصرف است ، آبیاری قطره ای راه کار مناسبی برای کاهش این مصرف و  در واقع استفاده درست و بالا بردن راندمان استفاده است ، در روش های قدیمی که بیشتر آب به هدر رفته و بازده کم بوده ولی با این روش ها آب در سیستم جمع شده و توسط لوله به پای درخت و گیاه هدایت شده و بنابراین هدر روی آب بسیار کم می شود ،از طرف دیگر با یک بار راه اندازی سیستم آبیاری قطره ای دیگر نیازی نیست خودتان هر روز به گیاهان آب دهید و  آن ها را آبیاری کنید زیرا که تمام سیستم می تواند خودکار عمل کند و با فلکه های جدید که حتی در صورتی که باران ببارد آبیاری را قطع می کنند پس دیگر نباید نگران زمان و میزان آبیاری بود

اما…

مشکلات آبیاری قطره ای و راه حل های آن,آبیاری قطره ای ,اموزش آبیاری قطره ای

آبیاری را خواه به صورت دستی انجام دهید و یا به صورت قطره‌ای، باید اطمینان حاصل کنید تک‌ تک گیاهان آب کافی را دریافت می‌کنند. در آبیاری دستی به ناچار مجبور هستید به گیاهان تان سر بزنید و از نزدیک وضعیت آنها را ببینید. بنابراین متوجه می‌شوید هر گیاه چقدر خشک‌ شده و چه میزان آب نیاز دارد. برای مثال هنگامی که یکی از گیاهان تان خشک و پژمرده شده است، آب بیشتری به آن می‌دهید یا در صورتی‌ که خاک پیرامون گیاه هنوز رطوبت دارد یا نوع گیاه کم آب است، از آب دادن به آن صرف‌ نظر می‌کنید. اگر چه معمولاً افرادی که آبیاری دستی انجام می‌دهند فرصت کافی برای این ارزیابی را نداشته و ممکن است و بدون توجه به نیاز آبی گیاه آن را آبیاری نمایند.

سیستم آبیاری قطره‌ای و بارانی به شما امکان می‌دهد تا حد قابل توجهی در وقت تان صرفه‌ جویی شده و هم‌زمان به تمام گیاهان تان آب برسانید و مساحت بزرگی را آبیاری نمایید. با این حال سیستم آبیاری بارانی نیازهای آبی هر گیاه را به صورت جداگانه در نظر نمی‌گیرد مثلاً اگر آبیاری آن به صورتی تنظیم شده است که چمن را سبز و شاداب نگه می‌دارد، احتمالاً برای درخت‌ها و درختچه‌ها که ریشه‌های عمیق و قوی دارند، مناسب نیست چرا که آبیاری سطحی انجام می‌دهد. چمن ساختار ریشه متفاوت و در نتیجه نیاز آبی متفاوتی نسبت به گیاهان بزرگ دارد. همچنین سیستم آبیاری بارانی بیشتر آب را بر روی برگهای گیاه می‌ریزد نه ناحیه ریشه. مرطوب ماندن برگهای گیاه زمینه را برای بیماری‌های قارچی و آفت‌ زدگی مانند پوسیدگی سیاه و سفیدک پودری فراهم می‌کند. همچنین این شیوه آبیاری باعث هدر رفت آب میشود.

مشکلات آبیاری قطره ای و راه حل های آن,آبیاری قطره ای ,اموزش آبیاری قطره ای

مزیت بزرگ سیستم‌های آبیاری قطره‌ای در این است که تنها پایین گیاه و ناحیه ریشه آبیاری می‌شود بنابراین تا حد قابل توجهی مشکل بیماری‌های  قارچی و هدر رفت آب برطرف می‌شود. با این حال سیستم آبیاری قطره‌ای به همه گیاهان به یک شکل آب‌رسانی می‌کند و نیازهای فردی آنها را در نظر نمی‌گیرد. اگر چه سیستم‌های جدید به صورتی طراحی شده‌اند که می‌توان منفذ خروجی آب را برای هر گیاه جداگانه تنظیم کرد. به این صورت مشکل اصلی آن حل شده است.

یکی دیگر از مسائل آبیاری قطره‌ای، ظاهر شلنگ کشی در بین درختان و ایجاد منظره نازیبا است.

همچنین ممکن است سوراخ‌های سیستم با ذرات ریز شن، رسوب نمک و یا رشد جلبک مسدود شود. درصورتی‌که شلنگ‌ها در زیر خاک یا مالچ پنهان شده باشد، بررسی آنها دشوار بوده و مشخص می‌شود آیا جریان به خوبی برقرار است یا انسدادی در مسیر اتفاق ‌افتاده است.

از طرفی در صورتی که روی شلنگ پوشانده نشود، ممکن است توسط حیوانات جونده مانند موش‌ها یا ابزار باغبانی آسیب ببیند.

همچنین در صورتی‌ که شیلنگ‌های سیاه را در معرض نور خورشید رها کنید، در اثر تابش آفتاب آب داخل آن داغ شده و ممکن است به ریشه گیاه آسیب وارد کنند.

روش‌های حل  مشکلات سیستم های آبیاری قطره‌ای

برخی از شرکت‌های سازنده از تایمر برای سیستم آبیاری قطره‌ای استفاده می‌کنند تا حتی در صورتی که خودتان در محل حضور نداشته باشید، بر اساس زمانی که تعیین کرده‌اید آبیاری انجام شود.

برای کنترل میزان جریان آبی که به هر گیاه می‌دهید، می‌توانید از نازلهای متفاوتی استفاده کنید. برای مثال قطره چکان یا نازلی که برای آبیاری گیاهان ساکولنت (گیاهان گوشتی) که به آب کمتری نیاز دارند استفاده می‌کنید آب کمتری خارج میکند در حالی که نازل گیاهان با نیاز آبی بالاتر متفاوت بوده و جریان آب بیشتری خارج می‌کنند.

می‌توانید از حسگرهایی استفاده کنید که به سیستم دستور می‌دهد چه زمانی آن جاری شود و چه زمانی آبیاری متوقف شود.

همچنین حسگرهایی وجود دارد که در صورتی که آب اطراف نازل (قطره چکان) را بگیرد، آبیاری را قطع کرده یا به سیستم اطلاع میدهند.

مشکلات آبیاری قطره ای و راه حل های آن,آبیاری قطره ای ,اموزش آبیاری قطره ای

با این حال بیشتر افراد از سیستم‌های آبیاری قطره ای ساده و ارزان تر استفاده می‌کنند. توجه داشته باشید که این سیستم به شما امکان می‌دهد زمین‌های دشواری مانند سراشیبی ها را که که با روشهای دیگر آبیاری‌ خطر فرسایش، رانش و فروریزش دارند، آبیاری نمایید. در این سیستم از آنجایی که خاک غرق در آب نمیشود، خطری ایجاد نمیکند.

آبیاری قطره ای تا حد قابل توجهی مصرف آب را کاهش میدهد.

بیشتر مشکلات این سیستم مرطوب به اشتباه در نصب یا عدم انتخاب نوع مناسب برای محل مورد نظر می باشد. بنابراین بهتر است پیش از خریداری آن با افراد کارشناس در این زمینه مشورت نمایید.

 

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Be sure to read the following:

0